Serce Jezusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gabriel Wüger/Lukas Steiner "Serce Jezusa"

Serce Jezusa (Najświętsze Serce Pana Jezusa, Serce Jezusowe, Serce Boże, Boskie Serce) – obiekt kultu w katolicyzmie, cześć oddawana sercu Jezusa Chrystusa jako symbolowi Bożej Miłości do człowieka.

Historia kultu[edytuj | edytuj kod]

Kult Bożego Serca rozwijał się od samego początku chrześcijaństwa, jego pierwszymi czcicielami byli Maryja i apostołowie[1]. Szczególnymi postaciami związanymi z tym kultem są św. Jan Eudes oraz św. Małgorzata Maria Alacoque, oboje żyjący w epoce baroku, w XVII wieku[2]. Prekursorem kultu w Europie był jednak – wcześniej od nich działający – polski jezuita Kasper Drużbicki, autor łacińskiego traktatu Meta cordium cor Iesu.

W latach 1673-1675 św. Małgorzacie kilkukrotnie ukazywał się Chrystus z Sercem na piersiach przebitym i opasanym cierniową koroną, z którego wytryskują płomienie miłości, a w ich centrum jest krzyż. Podczas objawień Chrystus zapewnił ją o nieskończonym Miłosierdziu dla ludzi. Żądał ustanowienia święta ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Wierni, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał wiele łask (tzw. obietnice Serca Jezusowego).

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypadająca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, została ustanowiona przez papieża Klemensa XIII w roku 1765, wówczas tylko dla zakonu wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria. Uroczystość tę rozszerzył na cały kościół dopiero papież Pius IX w 1856 r. W 1889 roku papież Leon XIII poświęcił Bożemu Sercu cały rodzaj ludzki.

Święto szczególnie obchodzone jest w Kościele rzymskokatolickim, mariawityzmie oraz u tradycjonalistów katolickich.

Wzrusza mnie kontemplowanie cudu Boga, który kocha sercem człowieka[3].

Św. Josemaria Escriva

Formy kultu[edytuj | edytuj kod]

W katolicyzmie kult Serca Jezusowego przejawia się:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]