Kościół Narodzenia Maryi Panny w Budzieszowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Budzieszowicach
kościół filialny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Budzieszowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego w Wierzbiu

Wezwanie

Narodzenia NMP

Położenie na mapie gminy Łambinowice
Mapa konturowa gminy Łambinowice, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Budzieszowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Budzieszowicach”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Budzieszowicach”
Położenie na mapie powiatu nyskiego
Mapa konturowa powiatu nyskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Budzieszowicach”
Ziemia50°31′08,75″N 17°32′37,58″E/50,519097 17,543772

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Maryi Panny w Budzieszowicach. - kościół filialny należący do parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Wierzbiu. Poprzednio, od momentu powstania aż do roku 1985, kościół był świątynią filialną należącą do parafii pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Jasienicy Dolnej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Budzieszowicach po raz pierwszy wzmiankowany jest w 1850 roku. W roku 1896 wybudowano sień, zaś rok później drewnianą wieżę. W 1913 (lub w 1923) roku wzniesiono, oddzielnie dobudowaną absydę z prezbiterium. W czasie drugiej wojny światowej, w 1945 roku, od pocisku armatniego zniszczeniu uległa frontowa fasada świątyni wraz z przedsionkiem. Zupełnemu zniszczeniu uległa także wieża. W pierwszych latach powojennych kościół odbudowano, ale bez wieży, bez której świątynia pozostaje do dnia dzisiejszego.

Wnętrze i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Z obecnego wyposażenia świątyni, jako godne uwagi wymienić należy: drewniany ołtarz z XIX wieku z drewnianą figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ręku, po obu stronach gipsowe postaci św. Piotra i Pawła; drewniany ołtarz boczny z obrazem świętego Antoniego na płótnie; drewnianą figurę Jana Nepomucena, z przełomu XVIII i XIX wieku; kamienną chrzcielnicę z 1929 roku, zwieńczoną drewnianą figurą Jezusa Zmartwychwstałego; XIX-wieczne obrazy drogi krzyżowej, we współczesnych ramach; sześć dużych lichtarzy cynowych z 1779 roku; monstrancję fundacji Augustyny Jahnel z pierwszej połowy XX wieku oraz dwa drewniane krzyże procesyjne, prawdopodobnie z XIX wieku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bildband Kreis Falkenberg in Oberschlesien, Druckhaus Goldammer, Scheinfeld/Mfr., 1982.
  • Heimatbuch des Kreises Falkenberg in Oberschlesien, Heimatverein Kreises Falkenberg O/S, Peine, 1971.
  • Heimatkalender des Kreises Falkenberg, Druck: Schlesierverlag L.Heege, Schweidnitz, 1929–1939.
  • Janina Domska: Niemodlin i ziemia niemodlińska od 1224 roku do początku XX wieku. 1998.
  • Weltzel Augustin: Geschichte des edlen, freiherrlichen und gräflichen Geschlechts von Praschma, Ratibor, 1883.
  • Strona Gminy Łambinowice. lambinowice.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-19)].
  • Strona Diecezji Opolskiej