Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie
322 z dnia 8.06.1955
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół i kaplica Moszczeńskich
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żołędowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie gminy Osielsko
Mapa konturowa gminy Osielsko, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie”
Położenie na mapie powiatu bydgoskiego
Mapa konturowa powiatu bydgoskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie”
Ziemia53°13′02,8920″N 18°03′27,1260″E/53,217470 18,057535

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowiekatolicki drewniany kościół parafialny zlokalizowany we wsi Żołędowo, w powiecie bydgoskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polichromia

Parafię w Żołędowie założyli miejscowi dziedzice w XVI wieku. Powodem była chęć uniezależnienia się od proboszczów z Wyszogrodu. 20 kwietnia 1720 papież Klemens XI ustanowił odpust na dzień 14 września. W 1715 ufundowano obecną świątynię. Fundatorem był hrabia Moszczeński herbu Nałęcz – lokalny dziedzic. W 1889 dobudowano murowaną kaplicę od północy. W 1899 zbudowano organy. W 2011 na ścianach odkryto polichromie z obrazami męki Chrystusa (w 2019 poddane konserwacji)[1]. W 2014 miały miejsce misje święte. W latach 2011-2015 świątynię kompleksowo odrestaurowano (m.in. dzięki staraniom księdza proboszcza Jarosława Kubiaka[2]). 20 maja 2011 odsłonięto pomnik papieża Jana Pawła II fundacji Jerzego Gotowskiego[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia w konstrukcji wieńcowej, oszalowana. Od południa przylega kaplica z czasu budowy, a od północy późniejsza, z 1889. Wystrój jest barokowy. Ołtarz główny z XVIII wieku z obrazem "Zdjęcie Jezusa Chrystusa z Krzyża". Chrzcielnica również barokowa, pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Dwa dzwony z XVI wieku odlał ludwisarz Gerhard Beningk[3].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół otacza cmentarz z miejscem pamięci narodowej[2]. Na cmentarzu kaplica grobowa Moszczeńskich (druga połowa XIX wieku). W szczycie obiektu umieszczono kartusz z herbem Nałęcz[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Wnętrze z ołtarzem
2
Chór i organy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prawie 20 mln zł na remonty zabytków. Co wypiękniało w ostatnich miesiącach?
  2. a b tablica informacyjna in situ
  3. a b c Daria Leszczyńska, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie, folder turystyczny, parafia Żołędowo, 2017