Kościół św. Katarzyny w Wędryni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Katarzyny

Kościół parafialny pw. św. Katarzyny – kościół katolicki w Wędryni na Śląsku Cieszyńskim, obecnie w granicach Republiki Czeskiej. Jest najstarszym kościołem w dolinie Olzy na południe od Cieszyna.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kościół usytuowany jest w północnej, centralnej części wsi, na tzw. Dziedzinie, na łagodnym wzniesieniu na prawym brzegu rzeczki Wędryńki, wpadającej niespełna 2 km poniżej do Olzy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nie znamy dokładnej daty powstania kościoła. „Schematyzm” autorstwa wikariusza generalnego, ks. Josefa Karla Schippa (Cieszyn, 1828) podawał wprawdzie, że kościół wędryński wybudowano pod koniec X w., jednak nie ma na to wystarczających dowodów. Przypuszcza się, że było to raczej w XII w.[1], a najpóźniej w wieku XIII. W czasach reformacji był w rękach protestantów, 21 marca 1654 r. wrócił do katolików. Kościół jest farą również dla kościołów w Bystrzycy i w Nydku.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Murowany w stylu gotyckim, jednonawowy, opięty masywnymi przyporami. Pierwotnie z drewnianą wieżą. W 1657 r. marszałek krajowy Kasper Borek ufundował nowy ołtarz główny, natomiast w 1660 r. tabernakulum i srebrny kielich ze swoim herbem, używany do dziś jako cyborium. Jego syn Adam ofiarował monstrancję wykonaną w Cieszynie, o której krąży legenda, że została wykonana z bryły stopionych monet, znalezionej w 1681 r. na pogorzelisku młyna w Łyżbicach. W czasie wielkiego remontu w 1800 r. drewniany strop kościoła zastąpiono sklepieniami, a drewnianą wieżę – wieżą murowaną, która w 1822 r. otrzymała zegar. Na wieży dzwon o osobliwym kształcie, odlany w połowie XV w. przez ludwisarza Hansa Freudenthala. Drugi dzwon pochodzi z rosyjskiego Jarosławia[2]. Ambona oraz figury św. Katarzyny i św. św. Piotra i Pawła pochodzą z 1892 r. Ostatnia duża przebudowa kościoła, w czasie której dostawiono transept, miała miejsce w 1911 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Rusnok: Pod Czantorią. Gawędy o ziemi rodzinnej, Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice 1984, ISBN 83-216-0439-0, s. 68-75
  2. Mirosław Barański: Beskid Śląski. Przewodnik, wyd. II, Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Pruszków 2019, s. 449