Kompleks sanatoryjny w Ustroniu-Zawodziu
Kompleks sanatoryjny w Ustroniu-Zawodziu - kompleks budynków o przeznaczeniu turystycznym, leczniczo-rehabilitacyjnym i uzdrowiskowym zlokalizowanych w Zawodziu - dzielnicy Ustronia (woj. śląskie). Pierwotnie budynki były budowane jako sanatoria i domy wypoczynkowe dla zakładów pracy, obecnie (po prywatyzacji) pełnią podobne funkcje.
Projekt i budowa
[edytuj | edytuj kod]Idea utworzenia nowoczesnego kompleksu uzdrowiskowego w Ustroniu zaczęła kształtować się na przełomie lat 50. i 60. Przygotowanie projektu zlecono architektom z Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego - Henrykowi Buszko i Aleksandrowi Francie, w pracach projektowych uczestniczył także Tadeusz Szewczyk[1]. Na obszarze 200 hektarów, na stoku Równicy założono budowę kompleksu uzdrowiskowego dla 7000 osób, w skład którego miały wejść: sanatorium, szpital rehabilitacyjny, dom zdrojowy i 26 domów wczasowych. Architekci zaprojektowali 28 budynków wczasowych, które miały być "rozrzucone" po zboczu Równicy. Budynki mają około 8 kondygnacji, co najmniej 200 miejsc noclegowych. Są żelbetonową konstrukcją w stożkowatym kształcie, od którego wzięła się ich obiegowa nazwa - "piramidy". Pierwotny plan zakładał też powstanie czterech sanatoriów po 200 łóżek, które ostatecznie udało się zawrzeć w jednej bryle sanatorium Równica[1]. Architekci zakładali, że kompleks będzie oparty na formach modernistycznych, korespondując jednocześnie z górskim krajobrazem. Budynki miały "odzwierciedlać specyfikę klimatyczną regionu"[2].
Opis architektury
[edytuj | edytuj kod]Dominantę kompleksu stanowi modernistyczny gmach sanatorium Równica. Oparty na słupach budynek rozciągnięty w poprzek zbocza ma wysokość od 5 do 12 kondygnacji. Wyrazistość bryły podkreślają kontrastujące ze sobą, naprzemiennie ułożone ciemne pasy okien i balkonów oraz jasnej, gładkiej elewacji. Obiekt wzniesiono z prefabrykatów wspartych na żelbetowym szkielecie[3].
Dzielnica uzdrowiskowa Ustroń Zawodzie jest oceniana jako jeden z najciekawszych projektów urbanistyczno-architektonicznych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce. Kompleks wyróżnia się także w zestawieniu z powojennymi konstrukcjami modernistycznymi na świecie. Projekt Franty, Buszki i Szewczyka znalazł się w atlasie "20th-Century World Architecture: The Phaidon Atlas"[4][5] wydawnictwa Phaidon, prezentującym przegląd najlepszej światowej architektury XX wieku.
Ustroń Zawodzie to jeden z najlepszych przykładów w Polsce wkomponowania nowoczesnej architektury w górski krajobraz. Piramidy wyglądają jak skały swobodnie rozrzucone po lesistym stoku, ale po analizie rysunków naszych poprzedników, odkryliśmy, że to nie tylko przemyślana kompozycja, ale wręcz matematyczny wzór
Rozbudowa
[edytuj | edytuj kod]Po ostatecznej prywatyzacji kompleksu w 2010 roku część "piramid" trafiła do pojedynczych właścicieli, a część w skład której weszło także sanatorium Równica wraz z obiektami medycznymi stało się własnością amerykańskiej firmy medycznej Grupa American Heart of Poland, która utworzyła Uzdrowisko Ustroń. Firma jest odpowiedzialna za projekt rozbudowy kompleksu. W 2022 roku dwie śląskie pracownie projektowe: Franta Group (prowadzona przez Macieja Frantę - wnuka Aleksandra Franty, jednego z pierwotnych architektów kompleksu) oraz KWK Promes Roberta Koniecznego przygotowały projekt rozbudowy Zawodzia. Planowane są trzy nowe budynki w kształcie nawiązującym do dawnych piramid, oraz dwóch tzw. klinowców wkomponowanych w polany. W ramach rozbudowy ma powstać także deptak ze ścieżką rowerową, stacja kolejki linowej, która ma pozwolić na połączenie z miastem, pijalnia wód i lokale gastronomiczne.[6]
Piramidy w okresie PRL
[edytuj | edytuj kod]Piramidy były przeznaczone na ośrodki wypoczynkowe i sanatoria dla zakładów pracy, które pełniły w projekcie rolę inwestorów. Lista państwowych zakładów pracy, do których należały poszczególne obiekty przed prywatyzacją[7]:
- Narcyz – KWK „Moszczenica” Jastrzębie Zdrój
- Wilga – Przedsiębiorstwo Usług Socjalnych Budownictwa
- Jaskółka – Huta im. E. Cedlera, Sosnowiec
- Diament (dawniej Sokół) – KWK „Manifest Lipcowy” Jastrzębie Zdrój, później KWK „Zofiówka” Jastrzębie Zdrój
- Rosomak – Kaletańskie Zakłady Celulozowo-Papiernicze Kalety
- Daniel – KWK „Borynia” (później Zakład Tworzyw Sztucznych „Krywałd-Erg” Knurów)
- Muflon – Dębickie Zakłady Opon Samochodowych „Dębica”
- Magnolia – KWK „Halemba” Ruda Śląska
- Złocień – Związek Zawodowy Pracowników Książki, Prasy, Radia i Telewizji, Warszawa
- Maciejka - Stocznia im. Komuny Paryskiej Gdynia (pierwotna nazwa „Stoczniowiec”)
- Malwa - Fabryka Obrabiarek „Rafamet” Kuźnia Raciborska
- Róża - Związek Zawodowy Pracowników Handlu i Przedsiębiorczości Warszawa
- Tulipan - Zakłady Przemysłu Odzieżowego Bytom
- Kos - Huta Cynku, Miasteczko Śląskie
- Orlik - Huta „Florian” Świętochłowice (pierwotnie Kombinat Koksowniczy „Zabrze” w Zabrzu)
- Repty - Przedsiębiorstwo Kruszyw Katowice, później Sanatorium Huty „Łabędy”
- Elektron - Zakłady Energetyczne Okręgu Południowego Kraków, Oddział w Katowicach (później Międzyzakładowy Dom Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny Zakładów Energetycznych Bielsko-Biała)
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Ustroń Zawodzie - sanatorium, piramidy i wyjątkowa architektura [online], www.bryla.pl [dostęp 2023-06-12] (pol.).
- ↑ Henryk Buszko, Aleksander Franta. Ustroń Zawodzie (nowe uzdrowisko). „Pamiętnik Ustroński”. 11, s. 98-105, 2001. Towarzystwo miłośników Ustronia.
- ↑ Dzielnica leczniczo-rehabilitacyjna Ustroń Zawodzie [online], Culture.pl [dostęp 2023-06-12] (pol.).
- ↑ The Phaidon Atlas of 21st Century World Architecture | Architecture | Store | Phaidon [online], phaidon.com [dostęp 2024-04-23] (ang.).
- ↑ Dzielnica leczniczo-rehabilitacyjna Ustroń Zawodzie | #architektura | Culture.pl [online], culture.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
- ↑ Maciej Franta, Robert Konieczny. Rozbudowa uzdrowiska w Ustroniu [online], architekturaibiznes.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
- ↑ Alicja Michałek , Kamil Podżorski , Budowa Dzielnicy Leczniczo-Rehabilitacyjnej w Ustroniu-Zawodziu, wykaz inwestorów, Muzeum Ustrońskie, 2023, s. 1 .