Konińskie Towarzystwo Wioślarskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
KTW Konin
Ilustracja
Pełna nazwa

Konińskie Towarzystwo Wioślarskie

Data założenia

1900

Państwo

 Polska

Siedziba

Konin

Adres

ul. Piwna (obecnie ul. Zofii Urbanowskiej)

Sekcje
Przystań KTW około 1912 r.

Konińskie Towarzystwo Wioślarskie (zwane również: Towarzystwo Wioślarskie w Koninie) – klub wioślarski założony w 1900[1] w Koninie. Najstarszy klub sportowy Konina oraz jeden z najstarszych polskich klubów Wielkopolski. Członek założyciel Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich[2]. Rozwiązany w 1978.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Działalność w Królestwie Polskim[edytuj | edytuj kod]

Inicjatywa założenia sportowego klubu polskiej inteligencji konińskiej wyszła od Stanisława Mellera – referenta lokalnego biura powiatu. W związku z trudnościami ze strony władz carskich, w pierwszej kolejności zarejestrowano Towarzystwo Ratowania Tonących (wzorowano się w toku jego rejestrowania na statucie Cesarskiego Rosyjskiego Towarzystwa Ratowania na Wodach, zatwierdzonym przez Imperatora 31 marca 1894 roku). Pomimo trudności, w lipcu 1900 roku, Towarzystwo uzyskało wszelkie wymagane zgody rosyjskich władz. Pierwszym prezesem został Teodor Esse, miejscowy rejent, a wiceprezesem Stanisław Meller. Jeszcze w tym samym roku nastąpiła zmiana statutu i charakteru klubu. Nazwa została zmieniona na: Konińskie Towarzystwo Wioślarskie. Celem klubu był nie tylko rozwój sportu wioślarskiego i ratowanie tonących, ale też pielęgnowanie życia towarzyskiego wśród polskich członków Towarzystwa. Oprócz głównej działalności sportowej, krzewiono działalność pływacką, łyżwiarską, tenisową. Organizowano też zabawy, wykłady, odczyty i prowadzono czytelnię.

Już w 1900 towarzystwo wynajęło plac i szopę na przystań klubową. W roku 1905 zawodnicy KTW uczestniczyli w Kaliszu w zawodach polskich klubów wioślarskich, w których wzięły udział osady Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego i towarzystwa konińskiego. Kolejne zawody polskich klubów z udziałem KTW miały miejsce w Warszawie w 1906 i ponownie w Kaliszu w 1910 roku.

Członkowie Towarzystwa uczestniczyli też w wycieczkach do innych polskich towarzystw wioślarskich – również na terenie innych zaborów. W szczególności, w latach 1907 i 1909 udali się do Poznania, gdzie wraz z kolegami z Kalisza podejmowali byli przez polski Klub Wioślarski w Poznaniu[3]. Ilość członków KTW oscylowała w tym okresie wokół 100.

W czasie I wojny światowej działalność klubu nie była prowadzona, a wojna doprowadziła do zniszczenia całego taboru wioślarskiego - poza dwoma łodziami ukrytymi przez członków.

Okres dwudziestolecia międzywojennego[edytuj | edytuj kod]

Okres po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie, to czas świetności Towarzystwa. Już w grudniu 1919 roku KTW, wraz z dwunastoma innymi polskimi klubami, założyło Polski Związek Towarzystw Wioślarskich. W roku 1922 klub formalnie wykupił od miasta Konin użytkowany przez siebie teren przy ul. Piwnej i sukcesywnie dokupywał brakujący sprzęt wioślarski. Towarzystwo przejęło w wyniku fuzji powstałe w 1916 roku Towarzystwo Sportowe "Unia". W następstwie tego, przez jakiś czas działy w ramach KTW sekcje piłki nożnej oraz lekkoatletyki.

W roku 1924 liczba członków klubu przekroczyła 200. Dużą popularnością cieszyły się okolicznościowe bale organizowane przez Towarzystwo. Członkowie KTW uczestniczyli w wycieczkach i spływach na trasach nawet do 500 km.

W roku 1931 odbyło się poświęcenie nowego budynku Towarzystwa, obok którego wybudowano kort tenisowy i hangary na łodzie. Do klubu należeli przedstawiciele wszystkich w zasadzie grup społeczno-zawodowych. Ostatnim przedwojennym Prezesem KTW Konin był Władysław Brzozowski.

II wojna światowa i okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Druga wojna światowa przerwała działalność Konińskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Niemcy przejęli nieruchomość KTW wraz ze sprzętem i prowadzili własną działalność sportową, powiększając nawet liczbę sprzętu wioślarskiego.

Po zakończeniu wojny, dzięki staraniom Zygmunta Sobańskiego (wiceprezesa KTW z 1939 r.), Sąd Powiatowy w Koninie nakazał w roku 1946 zwrot nieruchomości Towarzystwa oraz ocalałego sprzętu sportowego. Pomimo tego, KTW nie odzyskało swego majątku, gdyż budynek klubowy w latach 1945-1956 był użytkowany przez różnych użytkowników. W roku 1957 podjęto próbę reaktywacji Towarzystwa. Wobec braku sprzętu sportowego oraz infrastruktury treningowej, próba ta jednak się nie powiodła. Formalne wykreślenie KTW z rejestru sądowego nastąpiło postanowieniem z dnia 17 maja 1978 roku.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Rywalizacja sportowa[edytuj | edytuj kod]

Rywalizacja sportowa nie była priorytetem w działalności Towarzystwa - zwłaszcza w okresie dwudziestolecia międzywojennego[4]. Co prawda, członkowie KTW uczestniczyli w licznych lokalnych zawodach, w rywalizacji krajowej jednak praktycznie nie brali udziału. Klub nieobecny jest w tabelach punktacyjnych Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich za lata 1925-1939[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kluby należące do PZTW. Sport Wodny, 1933 Nr 1, str. 2. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [dostęp: 2019-01-08]
  2. Ryszard L. Kobendza. Zarys 80-letniej Działalności Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Warszawa 2001, s. 14, ISBN 83-915043-0-1
  3. Geneza Związku. Sport Wodny 1930 Nr 3, s. 35. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [dostęp: 2018-01-08]
  4. Kluby Należące do Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Sport Wodny 1930 Nr 3, s. 79. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [dostęp: 2018-01-08]
  5. Tabele Punktacyjne PZTW w dwutygodniku Sport Wodny, roczniki 1925-1939. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [dostęp: 2019-01-08]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wioślarstwo w Koninie w latach 1900-1978. Maciej Łuczak, Roczniki Naukowe AWF W Poznaniu , Zeszyt 35, Poznań 1986 DocPlayer [dostęp: 2019-01-08]