Krzywa Phillipsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Krzywa Phillipsa
A.W. Phillips

Krzywa Phillipsa to w ekonomii krzywa ilustrująca związek pomiędzy stopą bezrobocia a stopą inflacji, przy założeniu pewnej oczekiwanej stopy inflacji. Ukazuje ujemną korelację inflacji i bezrobocia, to znaczy im wyższa inflacja tym niższe bezrobocie i na odwrót.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Krzywa ta została po raz pierwszy opublikowana przez nowozelandzkiego ekonomistę (wykładającego w Anglii) Albana W. Phillipsa w 1960 roku i dotyczyła bezrobocia i inflacji płac w Wielkiej Brytanii w latach 1858-1958[1]. W latach 60. i 70. XX w. wielu ekonomistów wierzyło, że relacja ta ma charakter uniwersalny i jest rodzajem prawa ekonomicznego. W efekcie tych poglądów rządy wielu państw decydowały się w tym czasie na celowe utrzymywanie wysokiej stopy inflacji w imię zmniejszania bezrobocia.

Stagflacja i krytyka krzywej Phillipsa[edytuj | edytuj kod]

Już pod koniec lat 60 Milton Friedman i Edmund S. Phelps zaczęli kwestionować powszechny pogląd o istniejącej wymienności między bezrobociem i inflacją[2][3]. Wbrew obowiązującej teorii dowodzili, że wymienność ta w dłuższym okresie nie ma ekonomicznego uzasadnienia, uczestnicy rynku skorygują swoje zachowania rynkowe uwzględniając zmianę podaży pieniądza i w konsekwencji zniknie impuls dla większego zatrudnienia.

W latach 70. nastąpił spadek popularności krzywej Phillipsa w związku z pojawieniem się głównie w Anglii i w Stanach Zjednoczonych zjawiska stagflacji. Polegało ono na utrzymywaniu się zarówno wysokiej inflacji, jak i wysokiego bezrobocia, co było zaprzeczeniem wniosków płynących z analizy krzywej Phillipsa.

Współczesne próby wyjaśnienia związku inflacji i bezrobocia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Nobla[edytuj | edytuj kod]

Wiele spośród analiz krzywej Phillipsa znalazło swe uznanie w nagrodzie Nobla. Autorzy nagrodzeni Nagrodą Nobla za m.in. pracę nad zjawiskiem inflacji i bezrobocia[5]:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Alban William Phillips. The Relation between Unemployment and the Rate of Change on Money Wage Rates in the United Kingdom 1861–1957. „Economica”. 25 (100), s. 283-299, 1958. 
  2. Milton Friedman, A monetary History of the United States, 1867-1960
  3. Phelps, Edmund S. (1968). "Money-Wage Dynamics and Labor Market Equilibrium". Journal of Political Economy 76: 678-711
  4. Friedman, Milton. 1968. "The Role of Monetary Policy." American Economic Review 58 (March): 1 – 17.
  5. Brian Domitrovic, http://www.forbes.com/sites/briandomitrovic/2011/10/10/the-economics-nobel-goes-to-sargent-sims-attackers-of-the-phillips-curve/ The Economics Nobel Goes to Sargent & Sims: Attackers of the Phillips Curve, 10 October