Limnephilus fuscicornis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Limnephilus fuscicornis[1]
(Rambur, 1842)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

tchawkowce

Gromada

owady

Rząd

chruściki

Rodzina

bagiennikowate

Rodzaj

Limnephilus

Gatunek

Limnephilus fuscicornis

Synonimy
  • Desmotaulius fumigatus Kolenati, 1848[2]
  • Limnephila fuscicornis Rambur, 1842[3]
  • Limnophilus cingulatus Brauer, 1857[2]
  • Limnophilus fuscicornis Rambur, 1842[2]
  • Limnophilus rubricollis Burmeister, 1839[2]
  • Phryganea fusca Zetterstedt, 1840[2]

Limnephilus fuscicornis – gatunek owada z rzędu chruścików i rodziny bagiennikowatych (Limnephilidae). Rurkowate domki larwalne zbudowane są z małych fragmentów detrytusu. Podobne domki budują larwy: Limnephilus griseus, Limnephilus coenosus, Limnephilus sparsus.

Gatunek eurosyberyjski, nie występuje w południowej Europie i Islandii. Larwy spotykane w jeziorach i zarośniętych odcinkach rzek. Podawany z całej Polski z wyjątkiem gór (Tomaszewski 1965). Limnebiont, preferuje płytki litoral zadrzewionych brzegów, larwy występują od jesieni do wiosny.

Larwy złowione w dwóch jeziorach lobeliowych Pojezierza Pomorskiego na dnie piaszczystym oraz w napływkach. Na Pojezierzu Mazurskim imagines łowiono nad jez. Śniardwy i Mikołajskim oraz nad jez. Narckim. Larwy łowione były w wielu jeziorach, czasami nawet licznie, spotykane w rdestnicach, na dnie piaszczystym, napływkach, trzcinach, na brzegu zadrzewionym.

W Finlandii pospolity w dużych i małych rzeczkach, czasami także w zatokach morskich i jeziorach. Imagines łowione nad jeziorami Łotwy, larwy w jeziorach Niemiec, także w zastoiskach rzek i wodach stojących.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Limnephilus fuscicornis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e Limnephilus fuscicornis (Rambur, 1842). [w:] GBIF Backbone Taxonomy [on-line]. GBIF Secretariat. [dostęp 2022-10-07]. (ang.).
  3. P. Rambur, Histoire Naturelle des Insectes: Névroptères, Paryż: Librairie Encyclopédique de Roret, 1842, s. 486–487 (fr.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Czachorowski S., 1988. Chruściki (Trichoptera) jezior Polski – charakterystyka rozmieszczenia larw. Wyd. WSP w Olsztynie, 156 str.