Longin Rybiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Longin Rybiński
Data urodzenia

1954

profesor nauk matematycznych
Specjalność: analiza matematyczna i jej zastosowania
Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Doktorat

1985

Habilitacja

28 czerwca 1993

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Wyższa Szkoła Inżynierska w Zielonej Górze
Uniwersytet Zielonogórski

Longin Rybiński (ur. 1954) – polski matematyk, specjalizujący się w analizie matematycznej i jej zastosowaniu; nauczyciel akademicki związany z zielonogórskimi uczelniami.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1954 roku. Po ukończeniu LO Nr I w Słupsku i maturze w 1973 roku, podjął studia matematyczne (sekcja teoretyczna) na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył z wyróżnieniem w 1978 roku (mgr matematyki). Następnie podjął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze (od 1996 roku Politechnika Zielonogórska), a po jej połączeniu w 2001 roku z Wyższą Szkołą Pedagogiczną im. Tadeusza Kotarbińskiego w Uniwersytecie Zielonogórskim. Stopień naukowy doktora nauk matematycznych uzyskał w 1985 roku na swojej macierzystej uczelni[1]. W 1993 roku Rada Wydziału Matematyki i Informatyki UAM nadała mu tytuł naukowy doktora habilitowanego nauk matematycznych w zakresie matematyki na podstawie rozprawy pt. Ciągłe selekcje i systemy wariacyjne[2]. Niedługo potem otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego. Obecnie jest zatrudniony w Zakładzie Ekonomii Matematycznej i Optymalizacji UZ[3].

Poza działalnością naukowo-dydaktyczną na zielonogórskich uczelniach pełnił szereg ważnych funkcji organizacyjnych. W latach 1996-1999 był prodziekanem, a następnie do 2001 roku dziekanem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki w Politechnice Zielonogórskiej. W Uniwersytecie Zielonogórskim, w latach 2001-2005 pełnił funkcję prodziekana, początkowo na Wydziale Nauk Ścisłych, następnie na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. W latach 2005-2012 sprawował urząd prorektora do spraw studenckich[1], od roku 2012 jest dziekanem Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii.

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Jego zainteresowania naukowe obejmują teorię multifunkcji z zastosowaniami w optymalizacji, aproksymacji, teorii sterowania i matematycznych modelach ekonomii. Najważniejsze wyniki, jakie uzyskał, to twierdzenia o selekcjach ciągłych i mierzalnych, twierdzenia o punktach stałych multifunkcji, twierdzenia o regularności rozwiązań inkluzji różniczkowych i zadań optymalizacji. Jest autorem lub współautorem ponad 20 artykułów naukowych (publikowanych m.in. w "Fundamenta Mathematica", "Journal of Approximation Theory", "Journal of Mathematical Analysis and Applications", "Proceedings of the American Mathematical Society") oraz jednej monografii[1]. Wypromował jak dotychczas dwóch doktorów nauk matematycznych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Życiorys na stronie Uniwersytetu Zielonogórskiego. uz.zgora.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-05)]. [on-line] [dostęp: 20.04.2012]
  2. Ciągłe selekcje i systemy wariacyjne w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-04-18].
  3. a b Dr hab. Longin Rybiński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2012-04-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]