Multikolorowanie sumacyjne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Multikolorowanie sumacyjne – jeden z modeli wierzchołkowego multikolorowania grafu. Od klasycznego multikolorowania odróżnia się tym, że optymalizuje się w nim sumę użytych barw (oznaczanych liczbami naturalnymi), a nie ich liczbę. Poszukuje się zatem takiego multikolorowania dla którego wartość gdzie oznacza największy kolor przypisany wierzchołkowi jest jak najmniejsza. Gdy wszystkie wagi wierzchołków w grafie wynoszą 1, multikolorowanie sumacyjne nazywa się po prostu kolorowaniem sumacyjnym[1].

Multikolorowanie sumacyjne ma zastosowanie w szeregowaniu zadań wykonywanych przez systemy wieloprocesorowe. Zwykłe multikolorowanie jest wtedy równoważne zminimalizowaniu czasu koniecznego do ukończenia wszystkich zadań, natomiast sumacyjne pozwala uzyskać jak najmniejszy średni czas ukończenia zadania[1].

Modele multikolorowania sumacyjnego[edytuj | edytuj kod]

Z wywłaszczaniem[edytuj | edytuj kod]

O multikolorowaniu sumacyjnym z wywłaszczaniem mówi się, jeżeli każdy wierzchołek może otrzymać dowolny zbiór kolorów bez dodatkowych warunków.

W kontekście szeregowania zadań oznacza to, że zadania mogą zostać przerwane i dokończone później.

Minimalną sumą multikolorowania z wywłaszczaniem grafu nazywa się wartość [2].

Bez wywłaszczania (ciągłe)[edytuj | edytuj kod]

W modelu bez wywłaszczania każdy wierzchołek ma przypisany zbiór kolejnych kolorów. Formalnie: multikolorowanie jest kolorowaniem bez wywłaszczenia, jeżeli dla każdego wierzchołka kolory mu przypisane (oznaczone przez ) spełniają warunek dla

W kontekście szeregowania zadań oznacza to, że każde zadanie wykonywane jest bez przerwy aż do jego ukończenia.

Minimalną sumę multikolorowania bez wywłaszczania grafu oznacza się przez [2].

Grupowe[edytuj | edytuj kod]

W modelu grupowym wierzchołki są kolorowane partiami. Każda z nich jest zbiorem niezależnym; zaczyna się kolorować następną, dopiero gdy pokolorowane zostały wszystkie wierzchołki z partii poprzedniej.

Model multikolorowania sumacyjnego grupowego jest rozwiązany przez multikolorowanie ciągłe, jeżeli zbiór wierzchołków grafu może zostać podzielony na rozłącznych zbiorów niezależnych o następujących dwóch własnościach:

  1. dla dowolnych dla
  2. dla każdego oraz przy

W kontekście szeregowania zadań oznacza to ukończenie wszystkich zadań związanych ze zbiorem wierzchołków zanim można rozpocząć którekolwiek zadanie ze zbioru wierzchołków dla dowolnego

Minimalną sumę multikolorowania grupowego grafu oznacza się przez [2].

Zależności[edytuj | edytuj kod]

Dla każdego grafu zachodzi: gdzie jest sumą wag wierzchołków grafu

Spowodowane jest to następującymi faktami: jest dolnym ograniczeniem dla w dowolnym grafie; równość między nimi następuje, gdy graf jest zbiorem niezależnym. Ponadto jest przypadkiem szczególnym a jest przypadkiem szczególnym [1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Amotz Bar-Noy, Magnus M. Halldórsson, Guy Kortsarz, Ravit Salman, Hadas Shachnai, Sum multicoloring of graphs, Journal of Algorithms 37(2), s. 422–450, 1999.
  2. a b c Ravit Salman: The Sum Multi-Coloring Problem, Technion – Israel Institute of Technology, 1999.