Mundo Perdido

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Plan Mundo Perdido
Platforma 5C–54
Obiekt 5C–49

Mundo Perdido (pol. „Plac Zaginionego Świata”) – ruiny kompleksu architektonicznego z okresu preklasycznego w południowo-zachodniej części Tikál, mieście Majów w Gwatemali.

W 1979 stanowisko archeologiczne w Tikál wraz z otaczającym je parkiem narodowym zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Mundo Perdido znajduje się w pobliżu Akropolu Centralnego, na południowo-zachodnim krańcu Tikál[1]. Zajmuje obszar 60 tys. m², na którym odkryto 38 różnych struktur[2].

Całość składała się z dwóch platform – promienistej ze schodami z czterech stron i wydłużonej, przecinającej plac na wschód[3]. Według Hendersona (1997) struktury te reprezentowały początkowe stadium kompleksu astronomicznego z charakterystycznymi punktami oznaczającymi wschody słońca[3]. Platformy były wielokrotnie przebudowywane[3]. Na wschodniej platformie, w I w. postawiono trzy piramidy, oznaczające wschody słońca podczas przesileń i równonocy, patrząc z drugiej platformy[3]. W IV w. powiększono platformę promienistą, tak, że osiągnęła wysokość 31 m[4]. Platforma wschodnia i trzy piramidy również zostały rozbudowane, a na placu wzniesiono dodatkowe budowle[4]. Część z nich powstało w stylu talud-tablero, który rozwinął się w Teotihuacán[4].

Współcześnie, na środku placu wznoszą się pozostałości platformy promienistej (5C–54), która kiedy powstawała, była jedną z największych budowli Mezoameryki[1]. Na platformie tej nigdy nie stała piramida[2]. Platforma ta nazywana jest także Piramidą Zaginionego Świata[1]. Na jej szczyt prowadziły schody z czterech stron, przy czym najbardziej okazałe, zdobione maskami, znajdowały się po stronie zachodniej[1].

Po wschodniej stronie odkryto pozostałości budowli z późnego okresu klasycznego (5D–86) oraz pozostałości schodów (5D–87)[1]. W ruinach obiektu 5D–86 znaleziono wczesno-klasyczną stelę 39[1].

Obiekt 5C–49, wzniesiony między 250 a 300 rokiem n.e., jest najstarszą budowlą na terenie Tikál w stylu talud-tablero[2].

Od roku 250 do roku 378, Mundo Perdido było miejscem pochówku władców Tikál[5]. Sześć grobów dzieci i dorosłych odkryto w trzech piramidach na platformie wschodniej[2].

W 1979 stanowisko archeologiczne w Tikál wraz z otaczającym je parkiem narodowym zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO[6].

Badania archeologiczne kompleksu zaczęto prowadzić w latach 80. XX w. pod kierownictwem gwatemalskiego archeologa Juana Pedro Laporte (1945–2010)[7]. Prace prowadzone w ramach projektu Proyecto National Tikal dostarczyły przesłanek, by uważać Mundo Perdido za pierwszy krok w budowie Tikál[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]