MuseScore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
MuseScore
Logo MuseScore
Logo programu
Ilustracja
Zrzut ekranu z wersji 4.0
Autor Werner Schweer (twórca), MuseScore BVBA i inni (obecni developerzy)[1]
Pierwsze wydanie 0.0.6 / 18 maja 2004; ponad 20 lat temu[2]
Aktualna wersja stabilna 4.3.0
(7 maja 2024) [±]
Język programowania C++
System operacyjny Microsoft Windows, OS X, Linux
Rodzaj edytor nutowy
Licencja GNU GPL
Strona internetowa

MuseScore – zaawansowany, darmowy edytor nut na licencji GNU GPL, przeznaczony do tworzenia, edytowania i odtwarzania zapisu nutowego. Program dostępny jest w wersjach dla systemów typu Linux, Microsoft Windows i Mac OS[3].

MuseScore jest edytorem typu WYSIWYG, obsługującym tabulaturę, bas cyfrowany i diagramy akordów. Nuty w edytorze można wprowadzać za pomocą myszki, klawiatury i przez MIDI. Program obsługuje nieograniczoną liczbę pięciolinii, a na każdej z nich do czterech głosów. Edytor importuje i eksportuje pliki MusicXML oraz standardowe pliki MIDI, a zapis nutowy można również wydrukować i zapisać do pliku PDF.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem MuseScore jest tworzenie wysokiej jakości grawerowanych partytur muzycznych. Obsługuje nieograniczoną liczbę pięciolinii, połączone części i ekstrakcję części, tabulaturę, wejście i wyjście MIDI, notację perkusyjną, promienie między pięciolinami, automatyczną transpozycję, teksty (wiele zwrotek), diagramy gryfów i ogólnie wszystko powszechnie używane w nutach. Dostępne są opcje stylu umożliwiające zmianę wyglądu i układu, a arkusze stylów można zapisywać i stosować do innych partytur. Istnieją predefiniowane szablony dla wielu typów zespołów. Funkcjonalność można rozszerzyć, korzystając z wielu swobodnie dostępnych wtyczek.

MuseScore może także odtwarzać partytury poprzez wbudowany sekwencer i bibliotekę próbek SoundFont. Do syntezatora MuseScore można załadować wiele SoundFont'ów. Zawiera mikser do wyciszania, solo lub regulacji głośności poszczególnych partii, a podczas odtwarzania obsługiwane są efekty chorus, pogłos i inne. Możliwe jest również wyjście MIDI do urządzeń zewnętrznych i syntezatorów programowych. W wersji 4 pozwala importować instrumenty VST co nie było możliwe w poprzednich wersjach

Obsługiwane formaty[edytuj | edytuj kod]

Program Musescore zapisuje pliki w formacie .mscx oraz .mscz . Program potrafi eksportować do różnego rodzaju formatów plików zaczynając od .xml .mid, .midi,.gpx czy; .pdf [4]

MuseScore Studio[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2024 r. aplikacja do notacji muzycznej, znana wcześniej jako MuseScore, została przemianowana na MuseScore Studio - w związku z podobnym nazewnictwem programu do edycji nut ze strony musescore.org oraz strony z bazą do tysięcy nut musescore.com

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Developerzy programu MuseScore [online], github.com [dostęp 2022-12-14] (ang.).
  2. Pierwsza oficjalnie dostępna wersja programu [online], sourceforge.net [dostęp 2022-12-14] (ang.).
  3. Musescore program [online], musescore.org [dostęp 2024-04-11].
  4. Program Musescore - 10 Super funkcji! | Nuty od Darka [online], nutyoddarka.pl, 19 stycznia 2024 [dostęp 2024-04-11] (pol.).
Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „Oficjalna polska strona programu MuseScore”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]