Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Dawnych Rzemiosł
Stary Młyn
Ilustracja
Widok ogólny muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Żarki

Adres

ul. Ofiar Katynia 5
42-310 Żarki

Data założenia

2015

Położenie na mapie Żarek
Mapa konturowa Żarek, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dawnych RzemiosłStary Młyn”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dawnych RzemiosłStary Młyn”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dawnych RzemiosłStary Młyn”
Położenie na mapie powiatu myszkowskiego
Mapa konturowa powiatu myszkowskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dawnych RzemiosłStary Młyn”
Położenie na mapie gminy Żarki
Mapa konturowa gminy Żarki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Dawnych RzemiosłStary Młyn”
Ziemia50°37′42,8″N 19°22′24,9″E/50,628556 19,373583
Strona internetowa

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach utworzone zostało przez Gminę Żarki w 2015 roku. Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się 2 sierpnia 2015 roku[1].

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Siedzibą placówki jest stary młyn elektryczny przy ul. Ofiar Katynia. Projekt adaptacji młyna na muzeum wykonał architekt Tomasz Ulman[2].

Ekspozycja[edytuj | edytuj kod]

W muzeum na parterze prezentowane jest oryginalne wyposażenie młyna. Na piętrze znajdują się eksponaty, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami, pokazujące rzemiosła od wieków obecne w Żarkach: szewstwo, bednarstwo i kołodziejstwo. Na antresoli można wysłuchać nagranych historii opowiadanych przez mieszkańców Żarek, a także zapoznać się z postacią Piotra Steinkellera, dawnego właściciela miasta[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Młyn elektryczny, w którym mieści się muzeum, został zbudowany na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Powstał najprawdopodobniej z inicjatywy prywatnego inwestora o nazwisku Siedlecki. Około roku 1952 młyn został znacjonalizowany. Początkowo zarządzało nim Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Myszkowie. W 1971 został przekazany Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Żarkach. W 1992 roku wojewoda częstochowski zadecydował o przekazaniu młyna na mienie komunalne Gminy Żarki. W 2005 roku podjęto decyzję o całkowitym zawieszeniu działalności młyna. W latach 2013-2015, z inicjatywy burmistrza Żarek Klemensa Podlejskiego i przy wykorzystaniu funduszy unijnych, niszczejący młyn poddano renowacji i zaadaptowano na Muzeum Dawnych Rzemiosł[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Otwarcie Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach | Tygodnik Częstochowa Portal Informacyjny Gazeta Częstochowa Tygodnik Regionalny Częstochowa CZESTOCHOWSKIE24.PL [online], czestochowskie24.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
  2. Gazeta Myszkowska [online], gazetamyszkowska.pl [dostęp 2020-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-14] (pol.).
  3. Muzeum Żarki - O Młynie - Muzeum Dawnych Rzemiosł [online], muzeumzarki.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
  4. l, Muzeum Żarki - młynarstwo w Żarkach - Muzeum Dawnych Rzemiosł [online], muzeumzarki.pl [dostęp 2016-03-14].