Muzeum Sztuki Bornholmu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Sztuki Bornholmu
Bornholms Kunstmuseum
Ilustracja
budynek muzeum
Państwo

 Dania

Miejscowość

Gudhjem

Adres

Otto Bruuns Plads 1, 3760 Gudhjem

Data założenia

1993

Powierzchnia ekspozycji

4000 m²

Dyrektor

Lars Kærulf Møller

Położenie na mapie Bornholmu
Mapa konturowa Bornholmu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Sztuki Bornholmu”
Położenie na mapie Danii
Mapa konturowa Danii, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Sztuki Bornholmu”
Ziemia55°13′24,55″N 14°53′38,60″E/55,223486 14,894056
Strona internetowa

Muzeum Sztuki Bornholmu (duń. Bornholms Kunstmuseum) – muzeum sztuki z terenu Bornholmu, m.in. dzieł artystów ze „szkoły bornholmskiej”, znajdujące się w Gudhjem.

Budynek[edytuj | edytuj kod]

Muzeum zostało zbudowane w 1993 i rozbudowane w 2003 roku. Obiekt jest uważany za jeden z najlepszych w nowoczesnej duńskiej architekturze[1]. Otwarcia dokonała królowa Małgorzata II. Koncepcja budynku powstała w pracowni projektowej Johana Fogha i Pera Folnera z Lyngby we współpracy z Cowi Consult A/S – architektów mających doświadczenie w rewaloryzacji zabytkowych obiektów. Miejsce stanowi najpiękniejszy krajobrazowo fragment wybrzeża bornholmskiego – stromy, skalisty klif, w odległości 6 km na północny zachód od Gudhjem, tuż obok Świętych Skał (duń. Helligdomsklipperne). Przez całą długość budynku poprowadzono korytarzem w niewielkim kanale wodę ze Świętego Źródełka (duń.Helligdomskilden), znanego od wieków z tego, że miało moc uzdrawiania i oczyszczania[2].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Muzeum posiada eksponaty zarówno sztuki dawnych epok, jak i nowoczesnej oraz wyroby rzemiosła[1]. Znajdują się tu dzieła artystów ze „szkoły bornholmskiej”[3]. Przede wszystkim prace malarzy bornholmskich: Larsa Hansena, Kristiana Zahrtmana, Michaela Anchera, Edwarda Weie, Olafa Rude, Carla-Henniga Pedersena, Else Alfelt, Asgera Jorna i Erica Thommesena. W bocznych, dobudowanych pomieszczeniach zgromadzona jest grafika oraz zbiory sztuki użytkowej, która zaczęła się gwałtownie rozwijać na Bornholmie od lat 60. XX wieku[4].

Działalność uzupełniająca[edytuj | edytuj kod]

Ważnym elementem Muzeum Sztuki Bornholmu jest dobrze wyposażona sala multimedialna, w której prowadzone są odczyty, kursy i szkolenia oraz projekcje filmów. Muzeum prowadzi także warsztaty ceramiczne, nawiązując do tradycji bornholmskich, o charakterze biennale. Organizowana jest następnie wystawa poplenerowa. Impreza ta zyskuje coraz większą renomę w Europie[5]. Muzeum współpracuje też ze Szkołą Szkła i Ceramiki w Nexø, wystawiając corocznie prace absolwentów[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Muzea na Bornholmie ↓.
  2. Muzea Bornholmu ↓, s. 257-258.
  3. Muzea na Bornholmie [online], bornholm-ok.pl [dostęp 2023-01-11].
  4. a b Muzea Bornholmu ↓, s. 259.
  5. Muzea Bornholmu ↓, s. 260.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]