NASDAQ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
NASDAQ
Wykres NASDAQ w latach 1994-2005

NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – pozagiełdowy, regulowany rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie i Japonii, zorganizowany i nadzorowany przez National Association of Securities Dealers.

Wbrew rozpowszechnionym opiniom, NASDAQ nie jest giełdą w ogólnym znaczeniu tego słowa, lecz jest raczej rozproszonym, elektronicznym systemem handlu akcjami. NASDAQ spełnia jednak podobną rolę co tradycyjna giełda – zapewnia minimalne bezpieczeństwo dokonywanych transakcji, przy jednoczesnym zapewnieniu ich szybkiej realizacji i anonimowości. Wejście do systemu NASDAQ jest znacznie prostsze i tańsze od wejścia na tradycyjne giełdy kapitałowe, dzięki czemu stać na to spółki, które nie mogą pokonać barier stawianych przez giełdy tradycyjne. Z drugiej strony, łatwość wejścia do systemu powoduje zwiększone ryzyko inwestorów.

NASDAQ został uruchomiony 8 lutego 1971 jako pierwszy całkowicie elektroniczny system obrotu papierami wartościowymi na świecie. W pierwszych latach istnienia handlowano głównie akcjami spółek związanych z nowoczesnymi technologiami (IT). Od 1999 r. obroty NASDAQ jako całości przekroczyły obroty największej na świecie giełdy kapitałowej NYSE (New York Stock Exchange). W 2005 r. na NASDAQ handlowano akcjami ponad połowy amerykańskich spółek akcyjnych. Pod koniec 2005 r. NYSE była jednak nadal blisko pięciokrotnie większa w sensie całkowitej wartości kapitałowej spółek notowanych na tej giełdzie.

Indeks giełdowy NASDAQ Composite po raz pierwszy przekroczył poziom 1000 punktów 17 lipca 1995 i osiągnął rekordowy poziom 5132,52 punktów 10 marca 2000, sygnalizując szczytowy punkt fascynacji akcjami spółek internetowych. Po krachu cen tych akcji indeks spadł do poziomu 1108,49 punktów 10 października 2002[1].

Obecnie na NASDAQ notowanych jest około 3200 spółek, wśród nich Google, Intel Corp., Microsoft Corp., Dell czy Apple Inc..

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dow sets record as Nasdaq tops 5,000 (ang.). ktvz.com. [dostęp 10 marca 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]