Nalanda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stupa Sariputty w Nalandzie
Ruiny Nalandy

Nālānda – nazwa buddyjskiego uniwersytetu w Indiach.

Najpopularniejsze tłumaczenie nazwy "Nalanda" wywodzi się z sanskrytu i oznacza dawanie wiedzy ("nalam" oznacza lotos, symbol wiedzy, a "da" dawanie).

Jest położona 88 km na południowy wschód od Patny i była centrum nauczania buddyzmu od 427 do 1197 roku. Jednak sam klasztor został założony w II w. przez króla Magadhy Szakraditję (skt. Şakrāditya).

Popularność Nalandy wykraczała daleko poza granice Indii. O naukę ubiegało się tysiące ludzi, nawet spoza granic Indii. Kształciło się tu ponad 10,000 mnichów. Stawiano bardzo wysokie wymagania intelektualne i moralne. Powszechną metodą nauczania była metoda seminaryjna, swobodnych pytań i dyskusji. Studiowano nie tylko teksty buddyjskie, ale również Wedy, filozofię, literaturę, gramatykę, logikę, medycynę, astronomię, budownictwo i sztukę sakralną.

Nauczali tu wybitni nauczyciele buddyjscy związani głównie z naukami madhjamaki; Dharmapāla, Dignāga, Sthiramati i inni. Uczniem, a potem także i wykładowcą był chiński pielgrzym Xuanzang, który przebywał w Nalandzie w latach 30. VII wieku. Tradycyjnie wiąże się także z Nalandą wielkiego filozofa buddyjskiego Nagardżunę, który miał tu wykładać nauki Mahapradżniaparamity.

Nalanda była także skarbnicą manuskryptów buddyjskich, zgromadzonych w wielkiej bibliotece znajdującej się w trzech wielopiętrowych budynkach.

W latach 11971203 Bachtijar Childżi, muzułmański zdobywca, zniszczył całkowicie Nalandę i spalił jej bezcenne zbiory. Nieliczne ocalałe resztki znajdują się obecnie w lokalnym muzeum.

Liczne wiadomości o uniwersytecie przekazali chińscy pielgrzymi Xuanzang i Yijing, którzy przebywali w Nalandzie w VII w.

W 1351 r. w Tybecie, który był bardzo blisko związany z Nalandą, wybudowano instytucję kształcenia, którą także nazwano Nalandą.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Red. Stephan Schuhmacher i Gert Woerner. The Encyclopedia of Eastern Philosophy and Religion. Shambala. Boston, 1989 ISBN 0-87773-433-X
  • Paul Williams. Mahayana Buddhism. The Doctrinal Foundations. Routledge. Londyn i Nowy Jork, 1989. ISBN 0-415-02537-0