Neoklasycyzm (motoryzacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amerykański neoklasycyzm
Excalibur Series III
Zimmer Golden Spirit
Clénet Series I
Stutz Blackhawk III
Brytyjski neoklasycyzm
Panther De Ville
Morgan 4/4 1.6 Litre
Panther Kallista
Japoński neoklasycyzm
Toyota Classic
Mitsuoka Ryugi
Subaru Impreza Casa Blanca

Neoklasycyzm – nurt w stylistyce motoryzacyjnej, który wykształcił się w drugiej połowie XX wieku z inspiracji przedwojennym wyglądem wówczas produkowanych samochodów, głównie z lat 20. i 30[1]. Stosowany zarówno przez małe manufaktury tworzące pojedyncze repliki, jak i większe przedsiębiorstwa produkujące na większą skalę.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prekursorem samochodów o neoklasycznym wyglądzie była powstała w latach 60. XX wieku amerykańska firma Excalibur, której wtórowały Clénet Coachworks, Stutz Motor Car czy Zimmer. Estetyka neoklasyczna zyskała popularność także w Wielkiej Brytanii za pomocą firm Morgan Motor Company czy Panther Westwinds[1].

Pod koniec lat 90. XX wieku neoklasyczny nurt w stylizacji samochodów zyskał uwagę w Japonii dzięki przedsiębiorstwu Mitsuoka[2], a trend ten wpłynął także na tutejsze duże koncerny. Neoklasycznie stylizowane pojazdy przedstawiło m.in. Subaru, a także Nissan czy Toyota[2].

Neoklasyczną określa się też niekiedy samochody w bardziej wyważonej estetyce retro[3].

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Wśród przedsiębiorstw wytwarzających samochody w estetyce neoklasycznej znajdują się zarówno już firmy nieistniejące, jak i aktywnie działające i przedstawiające kolejne samochody[4].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]