Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość”
Deutsche Gemeinschaft „Versöhnung und Zukunft”
Państwo

 Polska

Siedziba

Katowice

Data założenia

1991

Rodzaj stowarzyszenia

Stowarzyszenie

Profil działalności

Opieka nad mniejszością niemiecką na Śląsku.

Przewodniczący Prezydium

Dietmar Artur Brehmer

Nr KRS

0000069834

Data rejestracji

7 grudnia 2001

brak współrzędnych
Strona internetowa

Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość”stowarzyszenie rejestrowe, działające od 1994 roku[1]. Stowarzyszenie zostało powołane do życia na spotkaniu założycielskim, które odbyło się 1 lutego 1991 roku w Katowicach. Niemiecka Wspólnota ‘Pojednanie i Przyszłość” dysponuje własnym dwujęzycznym pismem „Hoffnung”

Cel i środki działania[edytuj | edytuj kod]

Niemiecka Wspólnota stawia sobie za cel:

  1. Pełnienie roli łącznika pomiędzy ludnością pochodzenia niemieckiego a społeczeństwem polskim.
  2. Służenie wszystkim organizacjom skupiającym ludność pochodzenia niemieckiego, pomocą i doradztwem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Kultywowanie tradycji niemieckiej kultury, oświaty i języka.
  4. Dążenie do zrównania w prawach mniejszości niemieckiej w Polsce z innymi mniejszościami narodowymi.
  5. Reprezentowanie Obywateli pochodzenia niemieckiego wobec organów władzy i administracji oraz wobec niemieckich organów władzy i administracji.
  6. Znajdowanie elementów łączących kultury polską i niemiecką.
  7. Pomoc w rozwiązywaniu wszelkich problemów nurtujących całą społeczność na terenach, na których zamieszkuje ludność niemiecka i polska.
  8. Ratowanie Górnego Śląska przed cywilizacyjną zapaścią, a w tym:
    • degradacją ekologiczną,
    • degradacją zdrowotną,
    • zapaścią gospodarczą,
    • zapóźnieniem kulturalno-oświatowym,
    • degradacją socjalną.
  9. Kształtowanie świadomości współczesnej niemieckości, wolnej od nacjonalizmów, w duchu szacunku dla innych narodów ich dorobku kulturowego, w duchu tolerancji demokratyzmu i europejskiego myślenia.

Cele te Niemiecka Wspólnota „Pojednanie i Przyszłość” osiąga przez:

  1. Pielęgnowanie języka, kultury i historii niemieckiej w drodze organizowania szkolnictwa w języku niemieckim, kursów nauczania języka niemieckiego, organizowanie szkół i przedszkoli oraz bibliotek, placówek kulturalnych i opiekuńczych.
  2. Organizowanie sympozjów naukowych w dziedzinie wiedzy historycznej i politycznej, o dziejach sąsiedztwa niemiecko-polskiego, nie zawsze wolnego od konfliktów, lecz również wiekami służącego rozwojowi cywilizacyjnemu, a także o współczesnych perspektywach niemiecko-polskiej współpracy na gruncie wspólnych interesów.
  3. Udzielanie skutecznej pomocy w zakresie restrukturyzacji przemysłu i infrastruktury Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem problemów ekologicznych tego regionu w harmonijnej współpracy z polskimi partnerami.
  4. Popieranie wspólnych niemiecko-polskich działań, których celem jest poprawa infrastruktury i warunków życia, oraz rozwój gospodarczy, szczególnie w miastach Górnego Okręgu Przemysłowego.
  5. Organizowanie skutecznego systemu pomocy socjalnej i opieki społecznej, zwłaszcza w dużych miastach Górnego Śląska.
  6. Organizowanie niemieckojęzycznych środków masowego przekazu, oraz możliwości artykułowania się w istniejących w kraju masmediach.
  7. Zagwarantowanie równoprawnej reprezentacji ludności pochodzenia niemieckiego w lokalnych władzach samorządowych i wojewódzkich, jak i w parlamencie, szczególnie na terenach skupiających tę ludność.
  8. Zwalczanie wszelkich przejawów dyskryminacji w dostępie do zatrudnienia w administracji państwowej i samorządowej i innych instytucjach użyteczności publicznej, a także w życiu politycznym.
  9. Zapewnienie szczególnej pomocy i wsparcia organizacyjno-światowego dla dzieci i młodzieży pochodzenia niemieckiego.
  10. Reprezentowanie interesów mniejszości niemieckiej wobec krajowych międzynarodowych i ponadnarodowych organów i organizacji zajmujących się problemami ochrony mniejszości narodowych.
  11. Współdziałanie ze wszystkimi stowarzyszeniami, organizacjami i grupami roboczymi mniejszości niemieckiej w Rzeczypospolitej Polskiej zwłaszcza na Górnym Śląsku na zasadach, które umożliwią pełną realizację zadań statutowych.
  12. Współpracę z regionalnymi i ogólnokrajowymi stowarzyszeniami polskimi: kulturalno-oświatowymi, naukowymi i społeczno-politycznymi w zakresie podstawowych celów i zadań niniejszego statutu.
  13. Współpracę z regionalnymi i ogólnokrajowymi stowarzyszeniami niemieckimi: kulturalno-oświatowymi, naukowymi i społeczno-politycznymi poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie podstawowych celów i zadań statutu.
  14. Podejmowanie działań zmierzających do pozyskania wsparcia moralno-politycznego i organizacyjno-finansowego w kraju i poza granicami dla inicjowania przedsięwzięć statutowych.
  15. Rozwijanie współpracy z organami władzy i administracji Rzeczypospolitej Polskiej i Niemiec w kraju i poza jego granicami, oraz ze stowarzyszeniami międzynarodowymi w zakresie celów i zadań statutowych.
  16. Powołanie fundacji Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość”.
  17. Organizowanie konferencji, odczytów, wystaw i innych form informacyjno-szkoleniowych popularyzatorskich.
  18. Prowadzenie działalności gospodarczej w kraju i poza jego granicami.
  19. Popularyzację sprzętu i turystyki.
  20. Prowadzenie działalności edytorsko-wydawniczej i kolportażu prasy i wydawnictw własnych i powierzonych niemieckojęzycznych.
  21. Prowadzenie pośrednictwa pracy na zasadach uzgodnionych w trybie ustawy o zatrudnieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej oraz jego odpowiednikiem w Niemczech.
  22. Rozpowszechnianie filmów i kaset video, oraz płyt i kaset fonicznych na zasadach przewidzianych w przepisach szczególnych i zachowaniem praw autorskich.

Akcja władz polskich[edytuj | edytuj kod]

W 1998 znaleziono w archiwach likwidowanej kopalni w Sosnowcu akta kilkunastu tysięcy ludzi, którzy zginęli w zorganizowanym tam po wojnie obozie pracy i przekazano je stowarzyszeniu. Urząd Ochrony Państwa już następnego dnia po konferencji prasowej informującej o znalezisku wszedł do siedziby stowarzyszenia, wyniósł je i przekazał do Archiwum Państwowego[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NIEMIECKA WSPÓLNOTA POJEDNANIE I PRZYSZŁOŚĆ, krs-online.com.pl, [Archiwum z dnia 2011-02-06 (0000069834)].
  2. Marek Łuszczyna, Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne, Otwarte, 11 stycznia 2017, ISBN 978-83-240-4176-3 [dostęp 2020-11-23] (pol.).
  3. Jaś KapelaPisarz i inni, Nowi właściciele niemieckich obozów [online], KrytykaPolityczna.pl, 15 stycznia 2017 [dostęp 2020-11-23] (pol.).