Observatorio (wyspa w Argentynie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Observatorio
Ilustracja
Latarnia Noworoczna (hiszp. Faro Año Nuevo)
Kontynent

Ameryka Południowa

Państwo

 Argentyna

Prowincja

 Ziemia Ognista

Akwen

Ocean Atlantycki

Archipelag

Año Nuevo

Powierzchnia

4 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Ziemi Ognistej
Mapa konturowa Ziemi Ognistej, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Observatorio”
Położenie na mapie Argentyny
Mapa konturowa Argentyny, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Observatorio”
Ziemia54°39′21,1″S 64°08′18,3″W/-54,655861 -64,138417

Wyspa Observatorio (hiszp. Isla Observatorio) – wyspa na Oceanie Atlantyckim w Argentynie, położona około 50 km na wschód od wschodnich krańców Ziemi Ognistej i około siedmiu kilometrów na północ od Wyspy Stanów (Isla de los Estados). Należy do archipelagu Año Nuevo.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa znajduje się na 54º39'16" szerokości południowej i 64º08'27" długości wschodniej. Ma klimat wilgotny typu patagońskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Archipelag leżał na szlaku morskim przez przylądek Horn. Ze względu na trudne warunki żeglugowe, obszary te cieszyły się złą sławą wśród marynarzy. O częstych katastrofach świadczą liczne wraki statków w okolicy. Argentyńska marynarka wojenna postanowiła w związku z tym zainstalować w tym rejonie latarnię morską. 25 maja 1884 uruchomiono latarnię morską San Juan del Salvamento na Wyspie Stanów. Latarnię tę zastąpiono w 1901 tzw. Latarnią Noworoczną (hiszp. Faro Año Nuevo) na Observatorio, która rozpoczęła działalność w roku następnym. Latarnia to wieża o wysokości 21,70 m, pomalowana w białe i szare poziome pasy. Ma zasięg ponad 18 mil morskich. Obok zbudowano obserwatorium magnetyczne założone przez porucznika Horacio Ballvé[2] wraz z budynkami towarzyszącymi, magazynami, ciasnym portem i molem na potrzeby gwałtownie rozwijających się wypraw antarktycznych (z bazy korzystał m.in. Otto Nordenskjöld i Jean-Baptiste Charcot[2]). W 1917 wszystkie obiekty (prócz latarni) zostały wyłączone z obsługi ze względu na zmniejszenie ruchu morskiego w wyniku otwarcia Kanału Panamskiego. Latarnia w 1999 została ogłoszona pomnikiem historii narodowej Argentyny[3]. Pomiędzy grudniem 2002 a styczniem 2003 służby argentyńskiej marynarki wojennej dokonały napraw w latarni morskiej. W 2011 miejsce, w którym funkcjonowało obserwatorium magnetyczne i meteorologiczne, zostało uznane za Narodowe Miejsce Historyczne (Lugar Histórico Nacional).

W 2002 umieszczono w pozostałościach zabudowań tablicę upamiętniającą stulecie ochrony statków na południowym krańcu Argentyny[2].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Wyspę zamieszkują petrele antarktyczne i pingwiny magellańskie. Latarnicy wprowadzili też króliki, nie występujące tu naturalnie[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wyspa jest częścią rezerwatu przyrody Wyspy Stanów i dostęp dla turystów jest na nią ograniczony. Turyści przybywający drogą morską z miasta Ushuaia mogą przebywać na wyspie jedynie w dzień, a na noc muszą powracać na statki. Znajduje się tu punkt kontrolny argentyńskiej marynarki wojennej[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Juan Papadakis, El clima; Con especial referencia a los climas de América Latina, Península Ibérica, Ex colonias Ibéricas, y sus potencialidades agropecuarias, Albatros, 1980, s. 377
  2. a b c d Historia y Arqueología Marítima, Faro de isla Año Nuevo, Monumento Nacional Dec.64/99
  3. Comisión Nacional de Museos y de Monumentos y Lugares Históricos, Monumentos Nacionales Tierra del Fuego, s.564. monumentosysitios.gov.ar. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-31)].
  4. Tiempo Sur, Periodismo Ciudadano. Tierra y gente olvidada