Obuwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 11:47, 16 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Trzewiki – jeden z rodzajów obuwia.
Damskie buty na wysokim obcasie

Obuwie – część ubioru, okrycie stopy oraz, często, dalszej części nogi.

Składa się z podeszwy i cholewki. Najczęstszym materiałem była skóra, chociaż spotyka się również obuwie tekstylne, gumowe czy drewniane.

Zmiany w formie zależą od kształtu przedniej części przyszwy i noska oraz od wysokości i kształtu obcasa.

Przeznaczeniem obuwia jest ochrona stóp przed urazami ze strony podłoża i zapewnienie komfortu podczas chodzenia. W zależności od typu, obuwie pełni również dodatkowe funkcje, takie jak zabezpieczenie przed zimnem i wodą, zapewnienie odpowiedniej przyczepności na śliskich powierzchniach, ochrona przed substancjami szkodliwymi i inne. Ważną rolą obuwia, czasami wręcz dominującą, jest uzyskanie odpowiedniego efektu estetycznego w połączeniu z całym ubiorem.

Ze względu na rolę praktyczną rozmiar obuwia powinien być z odpowiednim naddatkiem w stosunku do stopy, zgodnie z opracowaniami wynosi on około 5% długości stopy.[1]

Historia obuwia

Buty znaleziono na zamrożonym w lodowcu praczłowieku – Ötzi. Żył on około 3300 r p.n.e. Chodził w nieprzemakalnych butach z jeleniej skóry na niedźwiedziej podeszwie. W buty wkładał słomę z traw dla komfortu i higieny; słomę uwitą w łapcie umacniał plecionką z łyka[2].

Malowidła naścienne w świątyniach egipskich świadczą o tym, że w Afryce już 1500 lat p.n.e. noszono obuwie.[potrzebny przypis] Były to zazwyczaj sandały wykonywane z papirusu lub rzadziej skóry. W starożytnej Grecji używane były sandały o podeszwach z grubej skóry, korka lub drewna. U Rzymian noszono podobne obuwie oraz obuwie zwane caligae.

W średniowiecznej Europie noszono trzewiki, półbuty, pantofle oraz obuwie wysokie. Z zaczęto stosować elementy ozdobne takie jak ażurowe cholewki, okucia ze złota lub srebra.

Dawne obuwie wykonywane było ręcznie. Wykorzystanie maszyn zapoczątkowało wynalezienie maszyny do zszywania części cholewki w roku 1845.[potrzebny przypis] Dalszy postęp w produkcji obuwia związany był z używaniem kołkowarki do łączenia cholewki z podeszwą.

Przypisy

  1. Rozmiary obuwia • Rozmiar butów dziecięce, angielskie, amerykańskie [online], www.rozmiar.com [dostęp 2017-11-25].
  2. Katka Krosnar: Now you can walk in footsteps of 5,000-year-old Iceman – wearing his boots. telegraph.co.uk, 17 maja 2005. [dostęp 21 lutego 2009]. (ang.).

Zobacz też