Odświeżanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Odświeżanie to liczba wykonanych przez monitor wyświetleń w czasie sekundy. Wartość ta jest częściowo związana z pojęciem FPS (ang. frame per second – ilość klatek na sekundę). Dla wyświetlanego obrazu, który będzie interpretowany przez ludzkie oko jako ciągły, wymagane jest aby jego odświeżanie było większe niż 16 Hz (16 FPS) – poniżej tej wartości człowiek będzie interpretował film jako ciąg klatek, nie zaś jako ruchomy obraz.

Ekrany CRT[edytuj | edytuj kod]

Fotografia przedstawiająca wiązkę elektronów tworzących obraz

W przypadku klasycznych kineskopowych monitorów, obraz jest tworzony z wiązki elektronów, która uderzając w powierzchnię ekranu pokrytą luminoforem wywołuje jego świecenie. Obraz tworzy się od lewego górnego rogu jako pole świecących punktów (raster). Tak więc odświeżanie polega na wyświetleniu odpowiedniej ilości rastrów na sekundę.

Ekrany LCD[edytuj | edytuj kod]

W monitorach LCD nie można przyjąć dokładnej definicji odświeżania z uwagi na to, iż każdy piksel jest sterowany niezależnie i może być definiowany jako zapalony (z różną siłą świecenia) lub zgaszony, w zależności od sygnału sterującego. Ogólnie przyjmuje się, iż jest to czas reakcji matrycy na zmianę podawanego na pojedynczą komórkę (piksel), powiększony o zjawisko opóźnienia wyświetlania (tzw. opóźnienie wejścia).

WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło odświeżanie w Wikisłowniku