Opis życia wieśniaka polskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żywot chłopa polskiego na początku XIX wieku
Opis życia wieśniaka polskiego
Autor

Kazimierz Deczyński

Tematyka

historia chłopów

Typ utworu

pamiętnik

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Warszawa

Język

język polski

Data wydania

1907

Wydawca

Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza

Opis życia wieśniaka polskiego – pamiętnik napisany w 1838 przez Kazimierza Deczyńskiego a wydany w 1907, który stał się kanwą powieści Leona Kruczkowskiego Kordian i cham[1].

Pamiętnik przedstawia ciężki los chłopów pańszczyźnianych na podstawie życia autora. Kazimierz Deczyński będący synem chłopa z Brodni, jako nauczyciel i tzw. burzyciel chłopów oraz żołnierz powstania listopadowego na tle własnych przeżyć przedstawił ciężkie życie swojej rodziny i chłopów z najbliższej okolicy na początku XIX w.

Publikacja[edytuj | edytuj kod]

Pamiętnik pod tytułem Opis życia wieśniaka polskiego napisany został w Brive w 1838 przez Kazimierza Deczyńskiego w czasie jego pobytu na emigracji we Francji. Rękopis odnalazł w archiwum prof. Marceli Handelsman i ogłosił drukiem w 1907 pod tytułem Żywot chłopa polskiego na początku XIX wieku[2]. Kolejna publikacja pamiętnika Deczyńskiego tym razem o tytule Pamiętnik chłopa-nauczyciela miała miejsce w 1949 i została wydana przez Naszą Księgarnię[3].

Pamiętnik miał wpływ na rodzący się ruch ludowy i stał się kanwą powieści Kordian i cham (1932) Leona Kruczkowskiego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Deczyński: Pamiętnik chłopa-nauczyciela. Warszawa: Nasza Księgarnia, 1949.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]