Ostré (Wielka Fatra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ostré
Ilustracja
Widok ze wsi Komjatná
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Karpaty, Wielka Fatra

Wysokość

1o67 m n.p.m.

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Ostré”
Ziemia49°08′11″N 19°12′38″E/49,136389 19,210556

Ostré (1067 m) – szczyt w Wielkiej Fatrze na Słowacji. Wznosi się w jej części zwanej Szypską Fatrą[1].

Masyw Ostrégo zbudowany jest ze skał wapiennych[2]. Wznosi w widłach Wagu i potoku Komjatná. Na dnie doliny Wagu u południowych podnóży Ostrégo znajduje się w tym miejscu niewielkie rozszerzenie zajęte przez zabudowania wsi Švošov. Południowo-wschodnie stoki Ostrégo opadają do Komjatnianskiej doliny. W kierunku północno-wschodnim od Ostrégo biegnie grzbiet Hrdoš, w którym wyróżniają się trzy mało wybitne wzniesienia. Najbardziej wysunięte na północ to Hrdošná skala (902 m). Po północno-zachodniej stronie wierzchołka Ostrégo znajduje się przełęcz Sedlo pod Ostrým, oddzielająca go od grzbietu Havran opadającego w południowo-zachodnim kierunku do Wagu. Między Havran a południowe stoki Ostrégo wcina się dolinka niewielkiego potoku uchodzącego do Wagu[3].

Od szczytu Ostrégo w południowo-zachodnim kierunku opada krótki grzbiet. Na jego końcu, w miejscu, gdzie grzbiet załamuje się (z mało stromego przechodzi w bardziej stromy) znajdują się skały. Na skałach tych zamontowano Križ na Hrdoši. Skały przy krzyżu są dobrym punktem widokowym na dolinę Wagu i Wielką Fatrę. Jest to Švošovská vyhliadka. Poniżej niej stok na pewnej jeszcze długości porasta lasem, ale poniżej lasu znajduje się pas stromego, trawiastego stoku opadający do doliny Wagu. Pod lasem, w górnej części tego trawnika znajduje się turisticka chata BENY- Švošov. Poza tym cały masyw Ostrégo porasta las[3].

U południowych podnóży Ostrégo znajduje się jaskinia Zbojnicka diera[3].

Na Ostré można wyjść znakowanymi szlakami z wszystkich miejscowości znajdujących się u jego podnóży: Komjatná, Žaškov, Stankovany, Ľubochňa, Švošov[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Veľká Fatra. Turistická mapa 1:50 000, Banská Bystrica: Tatraplan, 2017, ISBN 978-80-89134-33-5
  2. Hochmuth Zdenko a kolektív: Chočské vrchy – Liptovská Mara. Turistický sprievodca ČSFR č. 42, Bratislava: wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, 1990
  3. a b c d Turystyczna mapa Słowacji. [dostęp 2019-06-16].
Widok z szosy do Hubovej po południowej stronie Wagu
Widok z szosy do Hubovej po południowej stronie Wagu