Ozyptila

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Namiastek
Ozyptila
Simon, 1864
Ilustracja
Ozyptila praticola
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

ukośnikowate

Podrodzina

Thomisinae

Rodzaj

Ozyptila

Ozyptila gertschi
Ozyptila atomaria
Ozyptila brevipes
Ozyptila trux

Ozyptilarodzaj pająków z rodziny ukośnikowatych, obejmujący ponad 100 opisanych gatunków.

Pająki te mają wypukły karapaks z zaokrąglonym przodem i oczami umieszczonymi na wzgórkach. W widoku od przodu oczy pary przednio-środkowej leżą niżej niż przednio-bocznej, a te pary tylno-środkowej nieco niż lub na tym samym poziomie co pary tylno-bocznej. Oczy pary przednio-bocznej są większe niż tylno-bocznej. Oczy par środkowych są małe i rozmieszczone na planie trapezu szerszego z przodu. Wysokość nadustka wynosi trzy do czterech razy więcej niż średnica oka pary przednio-środkowej. Szczękoczułki zwykle mają niewielkie rozmiary i są krótsze niż największa wysokość karapaksu. Stosunkowo krótkie i grube odnóża pierwszej i drugiej pary są podobnej długości i dłuższe niż dwóch pozostałych par. Spodnia strona goleni uzbrojona jest w dwie pary kolców brzusznych. Kształt opistosomy jest rozszerzony ku tyłowi i tam najszerszy. Płaska powierzchnia grzbietowa opistosomy zaopatrzona jest w krótkie lub maczugowate kolce[1].

Takson głównie holarktyczny, na południe docierający do Indii i Afryki Wschodniej[2]. W Polsce występuje 9 gatunków[3] (zobacz: ukośnikowate Polski).

Przedstawiciele rodzaju zamieszkują w ściółce, na trawach, wśród mchów i pod kamieniami. Przemieszczają się powoli, a na ofiarę czatują bez ruchu[1].

Należą tu 102 opisane gatunki[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b S. Almquist. Swedish Araneae, part 2--families Dictynidae to Salticidae. „Insect Systematics & Evolution, Supplement”. 63, s. 285-601, 2006. 
  2. a b Ozyptila. [w:] World Spider Catalogue [on-line]. World Spider Catalog Association, 2018. [dostęp 2018-08-13].
  3. Robert Rozwałka, Marzena Stańska: Check-list of spiders (Araneae) of Poland. [dostęp 2013-08-23].