Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Swimming pictogram.svg

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964 w Tokio rozgrywane było w dniach 11 - 18 października na pływalni Yoyogi National Gymnasium. W zawodach wzięło udział 405 pływaków, w tym 162 kobiet i 243 mężczyzn, z 42 krajów. Po raz pierwszy w programie igrzysk znalazły się indywidualne wyścigi kobiet i mężczyzn w stylu zmiennym oraz sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn. Najlepszy wynik medalowy osiągnął reprezentant Stanów Zjednoczonych - Don Schollander, który 4-krotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Polacy nie startowali

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

100 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Don Schollander 53,4 s RO
2  Wielka Brytania Robert McGregor 53,5 s
3 Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Niemcy Hans-Joachim Klein 54,0 s

400 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Don Schollander 4:12,2
2 Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Niemcy Frank Wiegand 4:14,9
3  Australia Allan Wood 4:15,1

1500 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Australia Bob Windle 17:01,7 RO
2  Stany Zjednoczone John Nelson 17:03,0
3  Australia Allan Wood 17:07,7

200 m stylem grzbietowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Jed Graef 2:10,3
2  Stany Zjednoczone Gary Dilley 2:10,5
3  Stany Zjednoczone Robert Bennett 2:13,1

200 m stylem klasycznym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Australia Ian O'Brien 2:27,8
2  ZSRR Georgij Prokopienko 2:28,2
3  Stany Zjednoczone Chet Jastremski 2:29,6

200 m stylem motylkowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Australia Kevin Berry 2:06,6
2  Stany Zjednoczone Carl Robie 2:07,5
3  Stany Zjednoczone Fred Schmidt 2:09,3

400 m stylem zmiennym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Richard Roth 4:45,4
2  Stany Zjednoczone Roy Saari 4:47,1
3 Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Niemcy Gerhard Hetz 4:51,0

sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Stephen Clark, Mike Austin, Gary Ilman, Don Schollander 3:33,2
2 Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Niemcy Horst Löffler, Frank Wiegand, Uwe Jacobsen, Hans-Joachim Klein 3:37,2
3  Australia David Dickson, Peter Doak, John Ryan, Bob Windle 3:39,1

sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Stephen Clark, Roy Saari, Gary Ilman, Don Schollander 7:52,1
2 Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Niemcy Horst-Günther Gregor, Gerhard Hetz, Frank Wiegand, Hans-Joachim Klein 7:59,3
3  Japonia Makoto Fukui, Kunihiro Iwasaki, Toshio Shoji, Yukiaki Okabe 8:03,8

sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Harold Mann, William Craig , Fred Schmidt, Stephen Clark 3:58,4
2 Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Niemcy Ernst Küppers, Egon Henninger, Horst-Günther Gregor, Hans-Joachim Klein 4:01,6
3  Australia Peter Reynolds, Ian O'Brien, Kevin Berry, David Dickson 4:02,3

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

100 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Australia Dawn Fraser 59,5 RO
2  Stany Zjednoczone Sharon Stouder 59,9
3  Stany Zjednoczone Kathleen Ellis 1:00,8

400 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Virginia Duenkel 4:43,3 RO
2  Stany Zjednoczone Marilyn Ramenofsky 4:44,6
3  Stany Zjednoczone Terri Stickles 4:47,2

100 m stylem grzbietowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Cathy Ferguson 1:07,7
2  Francja Kiki Caron 1:07,9
3  Stany Zjednoczone Virginia Duenkel 1:08,0

200 m stylem klasycznym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  ZSRR Galina Prozumienszczikowa 2:46,4 RO
2  Stany Zjednoczone Claudia Kolb 2:47,6
3  ZSRR Swietłana Babanina 2:48,6

100 m stylem motylkowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Sharon Stouder 1:04,7
2  Holandia Ada Kok 1:05,6
3  Australia Kathleen Ellis 1:06,0

400 m stylem zmiennym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Donna de Varona 5:18,7 RO
2  Stany Zjednoczone Sharon Finneran 5:24,1
3  Stany Zjednoczone Martha Randall 5:24,2

sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Sharon Stouder, Donna de Varona, Lillian Watson, Kathleen Ellis 4:03,8
2  Australia Robyn Thorn, Janice Murphy, Lynette Bell, Dawn Fraser 4:06,9
3  Holandia Pauline van der Wildt, Toos Beumer, Winnie van Weerdenburg, Erica Terpstra 4:12,0

sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Cathy Ferguson, Cynthia Goyette, Sharon Stouder, Kathleen Ellis 4:33,9 RO
2  Holandia Corrie Winkel, Klenie Bimolt, Ada Kok, Erica Terpstra 4:37,0
3  ZSRR Tatiana Sawieljewa, Swietłana Babanina, Tatiana Diewiatowa, Natalia Ustinowa 4:39,2

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

L.p. Państwo Gold medal-2008OB.svg Silver medal-2008OB.svg Bronze medal-2008OB.svg Razem
1. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 13 8 8 29
2. Australia Australia 4 1 4 9
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 1 1 2 4
4. Flag of German Olympic Team 1960-1968.svg Niemcy 0 4 2 6
5. Holandia Holandia 0 2 1 3
6. Francja Francja 0 1 0 1
Wielka Brytania Wielka Brytania 0 1 0 1
8. Japonia Japonia 0 0 1 1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]