Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Swimming pictogram.svg

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 w Meksyku rozgrywane było w dniach 17 - 26 października. W zawodach wzięło udział 468 pływaków, w tym 204 kobiet i 264 mężczyzn, z 51 krajów. Program zawodów pływackich w porównaniu z poprzednimi igrzyskami wzbogacił się o 11 konkurencji.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

100 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Australia Michael Wenden 52,2 s
2  Stany Zjednoczone Kenneth Walsh 52,8 s
3  Stany Zjednoczone Mark Spitz 53,0 s

200 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Australia Michael Wenden 1:55,2 RO
2  Stany Zjednoczone Don Schollander 1:55,8
3  Stany Zjednoczone John Nelson 1:58,1

400 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Mike Burton 4:09,0 RO
2  Kanada Ralph Hutton 4:11,7
3  Francja Alain Mosconi 4:13,3

1500 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Mike Burton 16:38,9 RO
2  Stany Zjednoczone John Kinsella 16:57,3
3  Australia Greg Brough 17:04,7

100 m stylem grzbietowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  NRD Roland Matthes 58,7 RO
2  Stany Zjednoczone Charles Hickcox 1:00,2
3  Stany Zjednoczone Ronnie Mills 1:00,5

200 m stylem grzbietowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  NRD Roland Matthes 2:09,6 RO
2  Stany Zjednoczone Mitchell Ivey 2:10,6
3  Stany Zjednoczone Jack Horsley 2:10,9

100 m stylem klasycznym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Don McKenzie 1:07,7 RO
2  ZSRR Władimir Kosinskij 1:08,0
3  ZSRR Nikołaj Pankin 1:08,0

200 m stylem klasycznym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Meksyk Felipe Muñoz 2:28,7
2  ZSRR Władimir Kosinskij 2:29,2
3  Stany Zjednoczone Brian Job 2:29,9

100 m stylem motylkowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Douglas Russell 55,9 RO
2  Stany Zjednoczone Mark Spitz 56,4
3  Stany Zjednoczone Ross Wales 57,2

200 m stylem motylkowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Carl Robie 2:08,7
2  Wielka Brytania Martyn Woodroffe 2:09,0
3  Stany Zjednoczone John Ferris 2:09,3

200 m stylem zmiennym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Charles Hickcox 2:12,0 RO
2  Stany Zjednoczone Greg Buckingham 2:13,0
3  Stany Zjednoczone John Ferris 2:13,3

400 m stylem zmiennym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Charles Hickcox 4:48,4
2  Stany Zjednoczone Gary Hall Sr. 4:48,7
3  RFN Michael Holthaus 4:51,4

sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Zachary Zorn
Stephen Rerych
Kenneth Walsh
Mark Spitz
3:31,7
2  ZSRR Georgij Kulikow
Wiktor Mazanow
Siemion Belitz-Geyman
Leonid Iljiczow
3:34,2
3  Australia Greg Rogers
Robert Cusack
Bob Windle
Michael Wenden
3:34,7

sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone John Nelson
Stephen Rerych
Mark Spitz
Don Schollander
7:52,3
2  Australia Greg Rogers
Graham White
Bob Windle
Michael Wenden
7:53,7
3  ZSRR Władimir Bure
Siemion Belitz-Geyman
Georgij Kulikow
Leonid Iljiczow
8:01,6

sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Charles Hickcox
Don McKenzie
Douglas Russell
Kenneth Walsh
3:54,9
2  NRD Roland Matthes
Egon Henninger
Horst-Günter Gregor
Frank Wiegand
3:57,5
3  ZSRR Jurij Gromak
Władimir Niemsziłow
Władimir Kosinskij
Leonid Iljiczow
4:00,7

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

100 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Jan Henne 1:00,0
2  Stany Zjednoczone Susan Pedersen 1:00,3
3  Stany Zjednoczone Linda Gustavson 1:00,3

200 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Debbie Meyer 2:10,5 RO
2  Stany Zjednoczone Jan Henne 2:11,0
3  Stany Zjednoczone Jane Barkman 2:11,2

400 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Debbie Meyer 4:31,8 RO
2  Stany Zjednoczone Linda Gustavson 4:35,5
3  Australia Karen Moras 4:37,0

800 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Debbie Meyer 9:24,0 RO
2  Stany Zjednoczone Pam Kruse 9:35,7
3  Meksyk Maria Teresa Ramírez 9:38,5

100 m stylem grzbietowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Kaye Hall 1:06,2
2  Kanada Elaine Tanner 1:06,7
3  Stany Zjednoczone Jane Swagerty 1:08,1

200 m stylem grzbietowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Lillian Watson 2:24,8 RO
2  Kanada Elaine Tanner 2:27,4
3  Stany Zjednoczone Kaye Hall 2:28,9

100 m stylem klasycznym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Jugosławia Đurđica Bjedov 1:15,8 RO
2  ZSRR Galina Prozumienszczikowa 1:15,9
3  Stany Zjednoczone Sharon Wichman 1:16,1

200 m stylem klasycznym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Sharon Wichman 2:44,4 RO
2  Jugosławia Đurđica Bjedov 2:46,4
3  ZSRR Galina Prozumienszczikowa 2:47,0

100 m stylem motylkowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Australia Lyn McClements 1:05,5
2  Stany Zjednoczone Ellie Daniel 1:05,8
3  Stany Zjednoczone Susan Shields 1:06,2

200 m stylem motylkowym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Holandia Ada Kok 2:24,7 RO
2  NRD Helga Lindner 2:24,8
3  Stany Zjednoczone Ellie Daniel 2:25,9

200 m stylem zmiennym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Claudia Kolb 2:24,7 RO
2  Stany Zjednoczone Susan Pedersen 2:28,8
3  Stany Zjednoczone Jan Henne 2:31,4

400 m stylem zmiennym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Claudia Kolb 5:08,5 RO
2  Stany Zjednoczone Lynn Vidali 5:22,2
3  NRD Sabine Steinbach 5:25,3

sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Jane Barkman
Linda Gustavson
Susan Pedersen
Jan Henne
4:02,5 RO
2  NRD Gabriele Wetzko
Roswitha Krause
Uta Schmuck
Gabriele Perthes
4:05,7
3  Kanada Angela Coughlan
Marilyn Corson
Elaine Tanner
Marion Lay
4:07,2

sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym[edytuj | edytuj kod]

Lp. Państwo Zawodnik Wynik
1  Stany Zjednoczone Kaye Hall
Catie Ball
Ellie Daniel
Susan Pedersen
4:28,3 RO
2  Australia Lynne Watson
Judy Playfair
Lyn McClements
Janet Steinbeck
4:30,0
3  RFN Angelika Kraus
Uta Frommater
Heike Hustede
Heidemarie Reineck
4:36,4

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

L.p. Państwo Gold medal-2008OB.svg Silver medal-2008OB.svg Bronze medal-2008OB.svg Razem
1. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 21 15 16 52
2. Australia Australia 3 2 3 8
3. Niemiecka Republika Demokratyczna NRD 2 3 1 6
4. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Jugosławia 1 1 0 2
5. Meksyk Meksyk 1 0 1 2
6. Holandia Holandia 1 0 0 1
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 0 4 4 8
8. Kanada Kanada 0 3 1 4
9. Wielka Brytania Wielka Brytania 0 1 0 1
10. Niemcy Zachodnie RFN 0 0 2 2
11. Francja Francja 0 0 1 1

Występy Polaków[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]