Parafia św. Aleksandra Newskiego w Pau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Aleksandra Newskiego
Państwo

 Francja

Siedziba

Pau

Adres

18, rue Jean-Réveil, F–64000 Pau

Data powołania

1867

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji

Eparchia

brytyjska i zachodnioeuropejska

Cerkiew

św. Aleksandra Newskiego

Proboszcz

vacat

Wezwanie

św. Aleksandra Newskiego

Wspomnienie liturgiczne

30 sierpnia/12 września

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Aleksandra Newskiego”
43,301135°N 0,366279°W/43,301135 -0,366279

Parafia św. Aleksandra Newskiegoprawosławna, etnicznie rosyjska parafia w Pau. Jest jedną z 8 takich parafii na terytorium Francji, które podlegają eparchii brytyjskiej i zachodnioeuropejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji. Należy do najstarszych placówek duszpasterskich prowadzonych we Francji przez Rosyjski Kościół Prawosławny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Moda na pirenejskie klimatyczne kurorty, jaka pojawiła się w latach 60 XIX w., skłaniała chorych na gruźlicę, by jeździć tam na zimę i wiosnę. Najbardziej popularnym kurortem był małe (25 tys. mieszkańców) miasto Pau, centrum departamentu we wschodnich Pirenejach. Przez pewien czas Rosjanie, wraz z Anglikami, stanowili większość zagranicznych gości ośrodka[1].

Rosyjska kolonia chciała na początku zorganizować dla siebie cerkiew domową, ale potem, dzięki gorliwości generał-adiutanta Konstantyna Czewkina, kupiła działkę na wschodnim skraju miasta, gdzie już znajdował się skromny kościół lokalnej społeczności anglikańskiej, zbudowany w stylu gotyckim, i dom dla księdza. Uświęcenie „tymczasowej”, jak wtedy uważali, świątyni odbyło się 16 grudnia 1866 r., pod przewodnictwem hieromnicha Nestora (Zassa)[1].

Tym samym parafia w Pau stała się drugą, po paryskiej, rosyjską parafią prawosławną we Francji. Do I wojny światowej służyła głównie rosyjskim turystom i arystokratom spędzającym część roku za granicą. Liczba wiernych wzrosła w czasie rosyjskiej wojny domowej, gdy do Francji udał się szereg białych emigrantów. Członkami parafii byli również ci Rosjanie, którzy trafili do Pau w celach zarobkowych[2].

Obecnie parafia nie ma stałego proboszcza. Jest obsługiwana przez innych kapłanów eparchii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b ЦЕРКОВЬ СВ. БЛГ. ВЕЛ. КН. АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГО. По, Франция [online], Искусство и архитектура русского зарубежья (www.artrz.ru) [dostęp 2018-03-11] (ros.).
  2. Pau et Russie