Parafia Boskiego Zbawiciela w Morawskiej Ostrawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Boskiego Zbawiciela w Morawskiej Ostrawie
Farnost sv. Božského Spasitele
Ilustracja
kościół parafialny (katedra)
Państwo

 Czechy

Siedziba

Ostrawa (Morawska Ostrawa)

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

ostrawsko-opawska

Dekanat

Ostrawa

Katedra

Boskiego Zbawiciela w Morawskiej Ostrawie

Proboszcz

ks. Jan Plaček

Wezwanie

Boskiego Zbawiciela

Położenie na mapie Ostrawy
Mapa konturowa Ostrawy, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Boskiego Zbawiciela w Morawskiej Ostrawie”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Boskiego Zbawiciela w Morawskiej Ostrawie”
Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Boskiego Zbawiciela w Morawskiej Ostrawie”
Ziemia49°50′10,0″N 18°17′20,2″E/49,836111 18,288944
Strona internetowa

Parafia Boskiego Zbawiciela w Morawskiej Ostrawieparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Ostrawie, w dzielnicy Morawska Ostrawa, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Należy do dekanatu Ostrawa diecezji ostrawsko-opawskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lokacja miasta nastąpiła pomiędzy 1268 a 1278 i zapewne wówczas przystąpiono również do budowy kościoła miejskie, po raz pierwszy wzmiankowanego w 1297. W 1389 wzmiankowano istnienie parafii[1]. Od początku podległa była diecezji ołomunieckiej (od 1777 archidiecezji).

Po kryzysie gospodarczym w latach 70. XIX nastąpił gwałtowny wzrost liczby parafian, dzięki imigracji zarobkowej, głównie z Galicji. W 1887 usamodzielniła się parafia w Witkowicach. Kościół pw. Bożego Zbawiciela poświęcił arcybiskup ołomuniecki Theodor Kohn 16 lipca 1889 roku. Kościołem parafialnym został jednak dopiero w 1927, kiedy pełniący dotąd tę funkcję kościół św. Wacława stał się filialnym. Gdy w 1996 wydzielono z archidiecezji ołomunieckiej nową diecezję ostrawsko-opawską, kościół ten stał się zarazem katedrą diecezjalną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]