Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Żukowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia MB Królowej Polski
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Siedziba

Żuków-Kolonia

Adres

Żuków-Kolonia 26a
23-110 Krzczonów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

lubelska

Dekanat

Bychawa

Proboszcz

ks. Andrzej Jachimek

Wezwanie

Matki Bożej Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja – uroczystość MB Królowej Polski

Położenie na mapie gminy Krzczonów
Mapa konturowa gminy Krzczonów, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia MB Królowej Polski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia MB Królowej Polski”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia MB Królowej Polski”
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa konturowa powiatu lubelskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia MB Królowej Polski”
Ziemia51°02′34″N 22°47′01″E/51,042778 22,783611

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Żukowie – parafia rzymskokatolicka w Żukowie, powstała w całości z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzczonowie.

Dzieje parafii sięgają lat 60 XX wieku, kiedy to o powstanie punktu duszpasterskiego w Żukowie starał się proboszcz krzczonowski (w latach 1960–1964) ks. Tomasz Rusek. Nie otrzymał on potrzebnych zgód na organizację takiego punktu.

W 1973 ks. Longin Ziarko (proboszcz krzczonowski w latach 1969–1976) starał się o budowę kaplicy katechetycznej w miejscowości Żuków, również bezskutecznie.

Na przełomie lat 70 i 80 XX wieku, w jednym z pomieszczeń, w pobliskim dworze zorganizowano kaplicę, która służyła do katechizacji dzieci i odprawiania Mszy św. do momentu wykończenia budowanej kaplicy.

Dopiero w 29 czerwca 1982 mieszkańcy wsi postanowili, podczas zebrania Kółka Rolniczego w Żukowie, przekazać działkę o powierzchni 1,05 hektarów na rzecz parafii rzymskokatolickiej w Krzczonowie z przeznaczeniem pod budowę kaplicy i punktu katechetycznego w Kolonii Żuków. Organizatorem i zarządcą budowy kaplicy był ks. Stanisław Żak (wikariusz z Krzczonowa), delegowany przez ówczesnego proboszcza ks. Czesława Szurana. Prace budowlane rozpoczęto w 1983.

6 lipca 1986 prace budowlane przy kaplicy dojazdowej w Żukowie przejął ks. Marian Plichowiec. Zastał on budynek w stanie surowym, który przez lata wyposażał. 21 października 1993 utworzono w Żukowie, na terenie parafii Krzczonów, samodzielny ośrodek duszpasterski, którego rektorem został ks. Marian Plichowiec. Ośrodek duszpasterski zdał, odchodząc z funkcji wikariusza krzczonowskiego dnia 27 lipca 1994.

Parafię erygował Metropolita Lubelski, ks. prof. Bolesław Pylak 31 maja 1995. Przez 2 lata trwały spory o przynależność do parafii wsi Stryjno. Ostatecznie pozostała ona przy parafii Wygnanowice. Pierwszym proboszczem został ks. Dariusz Stankiewicz.

Miejscowości należące do parafii: Antoniówka; Kolonia Żuków, Policzyzna, Pustelnik, Żuków I, Żuków II.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]