Paramount Pictures

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Brama wytwórni
Jesse L. Lasky, Adolph Zukor, Samuel Goldwyn, Cecil B. DeMille, Al Kaufman (1916)
Artysta Dario Campanile stoi przed dziełem które stworzył dla Paramount Studios w 75. rocznicę wytwórni.

Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

Założycielem Paramount Pictures był Adolph Zukor. Firma przez dwa pierwsze lata istnienia nosiła nazwę Famous Players Film Company. Pierwszymi partnerami Zukora byli Daniel Frohman i Charles Frohman. W roku 1914, dołączył do niego Jesse L. Lasky, właściciel niewielkiej wytwórni Lasky Feature Play Company (sponsorowanej w części przez Samuela Goldwyna), dla którego pracował już mało znany reżyser teatralny Cecil B. DeMille (który stać się miał potem renomowanym reżyserem filmowym).

Dziś Paramount Pictures to także jeden z największych producentów i dystrybutorów programów i seriali dla sieci telewizyjnych i kablowych. Udostępnia ponad 55.000 godzin swojego programu rocznie stacjom telewizyjnym w 125 krajach, w 30 wersjach językowych. W lutym 2006, Paramount ogłosił zakup przedsiębiorstwa DreamWorks.

Wikimedia Commons