Parawan plażowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parawan rozłożony na plaży

Parawan plażowy (dawniej także wiatrochron[1]) – rodzaj parawanu używanego na plaży do ochrony przed wiatrem, ale także odgrodzenia się od innych plażowiczów, charakterystyczny głównie dla polskich plaż[potrzebny przypis].

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Plaża w Mrzeżynie pełna parawanów
Parawany widoczne na brytyjskiej plaży

Parawany wyparły popularne wcześniej kosze plażowe, które dominowały na plażach w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w czasach PRL-u[2][3].

Ze względu na swoją popularność parawany są określane mianem jednego ze znaków rozpoznawczych polskich plaż. Zjawisko to jest po części podyktowane lokalnymi warunkami pogodowymi, ale bywa też przypisywane polskiej mentalności[1]. Na większości zagranicznych plaż parawany należą do rzadkości[4][1], ale nie są niespotykane poza Polską – bywają np. używane przez plażowiczów w Wielkiej Brytanii[5].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Przeciwnicy parawanów plażowych uważają, że są one przejawem złego smaku, psują plażowy krajobraz, zabierają dużo miejsca z przestrzeni publicznej i umożliwiają rezerwowanie sobie miejsc na plaży[4][6][7]. Parawany są również utrudnieniem dla ratowników, ponieważ blokują przebieg ciągów komunikacyjnych i ograniczają widoczność[8].

Z tych powodów w niektórych miejscach próbuje się ograniczyć używanie parawanów. Przykładowo burmistrz Darłowa próbował wydzielić na plaży strefę wolną od parawanów i zorganizował kampanię zniechęcającą do ich używania[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]