Phytophthora rubi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Phytophthora rubi
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

chromisty

Typ

lęgniowce

Gromada

Peronosporea

Rząd

wroślikowce

Rodzina

wroślikowate

Rodzaj

Phytophthora

Gatunek

Phytophthora rubi

Nazwa systematyczna
Phytophthora rubi (W.F. Wilcox & J.M. Duncan) Man i in.
Mycologia 99(2): 226 (2007)

Phytophthora rubi (W.F. Wilcox & J.M. Duncan) Man i in. – gatunek organizmów należący do grzybopodobnych lęgniowców[1]. Organizm mikroskopijny, saprotrof i pasożyt atakujący malinę i wywołujący u niej chorobę zwaną zgnilizną korzeni maliny[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Phytophthora, Peronosporaceae, Peronosporales, Peronosporidae, Peronosporea, Incertae sedis, Oomycota, Chromista[1].

Po raz pierwszy zdiagnozowali go w 1993 r. W.F. Wilcox i J.M. Duncan jako odmianę Phytophthora fragariae, nadając mu nazwę Phytophthora fragariae var. rubi. Do rangi odrębnego gatunku podnieśli go w 2007 r. Man i inni[1].

Gatunek identyfikowany jest metodami biologii molekularnej[3].

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Poraża rośliny w glebie, przez korzenie. Utrzymuje się głównie jako grzybnia w zarażonych korzeniach lub w glebie jako uśpione zarodniki przetrwalnikowe (chlamydospory). Gdy gleba jest wilgotna, grzybnia tworzy na porażonych tkankach roślin zarodnie, a w nich oospory, które kiełkując tworzą pływki. Dzięki wiciom pływki mogą w wilgotnej glebie pływać wypełnionymi wodą przestworami między cząstkami gleby. Po dotarciu do korzeni roślin wnikają do nich dokonując infekcji. Patogenowi sprzyja temperatura 10–17 °C i duża wilgotność gleby[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  2. zbiorowe, pod ref. dr hab. Barbary H. Łabanowskiej. Metodyka integrowanej ochrony maliny. Skierniewice, Instytut Ogrodnictwa, 2013
  3. Phytophthora rubi. The genus-wide phylogenetic tree. [dostęp 2017-09-18].
  4. Phytophthora root ROT of raspberry. [dostęp 2017-09-15].