Pierwsza dama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pierwsza damahonorowy tytuł przysługujący partnerce życiowej głowy danego państwa, terytorium, stanu, czy prowincji (np. prezydenta). Gdy urząd prezydenta piastuje kobieta jej małżonkowi przysługuje tytuł pierwszy dżentelmen lub pierwszy kawaler. Tytulaturę taką stosuje się jedynie w ustroju republikańskim. W monarchiach odpowiednikiem jest królowa małżonka, książę małżonek.

Funkcja pierwszej damy/pierwszego dżentelmena jest w różny państwach w różny sposób sformalizowana. Pełni obowiązki głównie reprezentacyjne i ceremonialne. W przypadku przyjmowania oficjalnych gości pierwsza dama pełni honory pani domu, razem z głową państwa występują jako para gospodarzy. Natomiast przy składaniu wizyt oficjalnych są oni parą głównych gości. Często pierwsze damy wykorzystują swoją pozycję do promocji działań o charakterze społecznym, charytatywnym, kulturalnym, itp. Przykładowo poprzez obejmowanie honorowych patronatów nad wymienionymi powyżej inicjatywami.

Pierwszą damą co do zasady jest partnerka/małżonka danego polityka. W przypadku gdy nie jest on w stałym związku niektóre funkcję pierwszej damy (ale nie tytuł) przejąć może inna bliska mu osoba, np. córka, bratowa itp.

Polska[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Pierwsza dama Polski.

Od 6 sierpnia 2010 r. tytuł pierwszej damy Polski przysługuje Annie Komorowskiej. Jej poprzedniczka Maria Kaczyńska wraz z mężem zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Małżonka prezydenta nie ma obowiązku występować publicznie, ale zazwyczaj czyni to. W Polsce funkcja pierwszej damy wiąże się jedynie obowiązkami reprezentacyjnymi.

Pojęcie „pierwsza dama” funkcjonuje w polszczyźnie od niedawna. Dopiero w III Rzeczypospolitej zaczęto tak określać żonę prezydenta. W II Rzeczypospolitej określenie nie funkcjonowało, a w Polsce Ludowej głowa państwa była organem kolegialnym (Rada Państwa).

Niemcy[edytuj | edytuj kod]

Od marca 2012 nietypowa sytuacja ma miejsce w Niemczech, gdzie prezydent federalny Joachim Gauck jest żonaty, lecz w separacji z żoną, a rolę pierwszej damy pełni konkubina prezydenta, Daniela Schadt[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Hansi Gauck will von Scheidung nichts wissen (niem.). Welt Online, 22 lutego 2012. [dostęp 27 lutego 2012].
  2. Ankunft von Bundespräsident Joachim Gauck und Frau Daniela Schadt in Schloss Bellevue (niem.). www.bundespraesident.de. [dostęp 2012-03-19].