Pietniczany (rejon żydaczowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pietniczany
П'ятничани
Ilustracja
Wieża w Pietniczanach
Państwo

 Ukraina

Obwód

 lwowski

Rejon

żydaczowski

Powierzchnia

1,19 km²

Wysokość

301 m n.p.m.

Populacja 
• liczba ludności


216

Nr kierunkowy

+380 3239

Kod pocztowy

81713

Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pietniczany”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pietniczany”
Ziemia49°33′42″N 24°18′48″E/49,561667 24,313333

Pietniczany (ukr. П'ятничани) – wieś na Ukrainie w rejonie żydaczowskim należącym do obwodu lwowskiego. Przez wieś przebiega ukraińska droga krajowa N09.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich: Pietniczany to wieś w powiecie bóbreckim, 9 km na południe od sądu powiatowego i urzędu pocztowego w Bóbrce[1].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Wieża w Pietniczanach - wybudowana w XIV-XV w. pełniła funkcję wieży strażniczej. Inna teoria mówi, że jest pozostałością po zamku Sieniawskich lub fragmentem budowli obronnej klasztoru oo. bazylianów. Wysokość wieży to 10 metrów. Ma cztery kondygnacje: zerową - piwnicę; pierwszą, przez którą wchodziło się na teren zamku; drugą, do której wchodziło się przez zewnętrzne schody na dziedzińcu; trzecią, z której wychodziło się na drewnianą galerię. Wieża była jednym z elementów kompleksu obronnego na historycznej trasie Halicz-Holm. Przypuszczalnie może to być zamek warty granicznej w systemie obrony Holma. Wszystkie elementy zamku, z wyjątkiem wieży, były drewniane i nie zachowały się do współczesnych czasów. Badania archeologiczne z lat 80. XX w. potwierdziły, że wieża jest jedną z tak zwanych „Wież Wołynia”, ponieważ ziemie wołyńskie i galicyjskie w tym czasie były jedynym księstwem, takie wieże mogły być również budowane na ziemiach Galicji[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I. Warszawa: 1880–1902, s. 98.
  2. Пролітаючи над..: П'ятничанська вежа

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]