Piotr Chomik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Chomik
Data i miejsce urodzenia

11 czerwca 1965
Białystok

doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: nowożytna historia Polski
Alma Mater

Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie

Doktorat

12 grudnia 2002

Habilitacja

5 grudnia 2013

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet w Białymstoku

Piotr Chomik (ur. 11 czerwca 1965 w Białymstoku[1]) – polski historyk dziejów Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej, dr hab., profesor Uniwersytetu w Białymstoku[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (1994). Doktorat (2002 – Kult ikon Matki Bożej w Kościołach wschodnich na obszarze Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI-XVIII wieku; promotor: Antoni Mironowicz) i habilitacja (2013 – Życie monastyczne w Wielkim Księstwie Litewskim w XVI wieku) na Uniwersytecie w Białymstoku. Główne zainteresowania badawcze to dzieje i kultura Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej, dzieje Kościoła prawosławnego w Polsce po II wojnie światowej, narody i religie w obszarze postradzieckim oraz we współczesnych relacjach międzynarodowych[2].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • (redakcja) Kościół prawosławny w dziejach Rzeczypospolitej i krajów sąsiednich, red. naukowa Piotr Chomik, Białystok: Zakład Historii Kultur Pogranicza Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku – Kancelaria Prawosławnego Biskupa Białostockiego i Gdańskiego 2000.
  • (redakcja) Życie monastyczne w Rzeczypospolitej, pod red. nauk. Antoniego Mironowicza, Urszuli Pawluczuk, Piotra Chomika, Białystok: Zakład Historii Kultur Pogranicza Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku – Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego 2001.
  • (redakcja) Szkolnictwo prawosławne w Rzeczypospolitej, pod red. nauk. Antoniego Mironowicza, Urszuli Pawluczuk, Piotra Chomika, Białystok: Zakład Historii Kultur Pogranicza Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku – Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego 2002.
  • Kult ikon Matki Bożej w Wielkim Księstwie Litewskim w XVI-XVIII wieku, Białystok: Wydział Historyczno-Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku. Instytut Socjologii 2003.
  • (redakcja) „Pokazanie Cerkwie prawdziwej...”: studia nad dziejami i kulturą Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej, pod red. nauk. Piotra Chomika, Białystok: Libra Wydawnictwo i Drukarnia PPHU 2004.
  • (redakcja) Prawosławne oficyny wydawnicze w Rzeczypospolitej, pod red. Antoniego Mironowicza, Urszuli Pawluczuk i Piotra Chomika, Białystok: Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku 2004.
  • (redakcja) Autokefalie Kościoła prawosławnego w Polsce, red. nauk. Antoni Mironowicz, Urszula Pawluczuk, Piotr Chomik, Białystok: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku 2006.
  • Kupiatycka ikona Matki Bożej: historia i literatura, oprac. i do dr. podał Piotr Chomik, Białystok: Białoruskie Towarzystwo Historyczne 2008.
  • Cerkiew prawosławna w Polsce i krajach sąsiednich: od przeszłości do współczesnych problemów bezpieczeństwa, Białystok: Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku 2015.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kamunikat
  2. a b dr hab. Piotr Chomik [online], Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB [dostęp 2021-02-04] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]