Piotr Likos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Likos
Data urodzenia

1901

Data i miejsce śmierci

1 czerwca 1943
Opoka Duża

Przyczyna śmierci

zastrzelenie

Miejsce spoczynku

cmentarz w Annopolu

Zawód, zajęcie

rolnik, rybak

Narodowość

polska

Małżeństwo

Apolonia Likos

Dzieci

Natalia Likos

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Tablica upamiętniająca Apolonię i Piotra Likosów

Piotr Likos (ur. 1901[1], zm. 1 czerwca 1943 w Opoce Dużej[2]) – polski rolnik i rybak zamordowany przez Niemców za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej. Uhonorowany przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalenę Gawin w ramach projektu Instytutu Pileckiego Zawołani po imieniu. Również Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Piotr Likos mieszkał wspólnie z żoną Apolonią Likos i córką Natalią we wsi Opoka Duża w okolicy Annopola. Utrzymanie rodziny opierało się na prowadzeniu gospodarstwa rolnego i na rybołówstwie. Podczas okupacji niemieckiej Likos dostarczał żywność i ubrania zagrożonym prześladowaniem i ukrywającym się rodzinom Brenerów, Kestenbaumów, Chylów oraz Esterze Zakalik. Zimą 1942 r. Likosowie udzielili im schronienia w budynkach swojego gospodarstwa. Łącznie kilkanaście Żydów ukrywało się tamże do czerwca 1943 r. W opiekę nad nimi była zaangażowana cała rodzina Likosów, łącznie z nastoletnią Natalią. Wskutek donosu 1 czerwca 1943 r. niemieccy i ukraińscy żandarmi wkroczyli na teren gospodarstwa Piotra Likosa, którego następnie zaaresztowano, pobito i zastrzelono. Apolonia Likos i ukrywana Iza Ler zostały zaaresztowane i zastrzelone. Ciała trójki zostały pochowane na terenie gospodarstwa. Córka Likosa, Natalia zdołała uciec przez okno domu. Ukrywani Żydzi zbiegli do pobliskiego lasu. Ciało Piotra Likosa jak i jego małżonki Apolonii zostały ekshumowane po zakończeniu okupacji niemieckiej i pochowane na cmentarzu w Annopolu. Miejsce spoczynku Izy Ler nie jest znane[2][3].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

27 października 1993 r. na wniosek rodziny Kestenbaumów Jad Waszem uhonorował Piotra Likosa tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Razem z nim odznaczono także Apolonię i Natalię Likos[2][4]. 30 września 2021 r. w Opoce Dużej miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi i Apolonii Likosom w ramach zainicjowanego przez Magdalenę Gawin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego a prowadzonego przez Instytut Pileckiego projektu Zawołani po imieniu[2][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Righteous Among the Nations Database [online], The Righteous Among the Nations Database [dostęp 2021-10-22].
  2. a b c d „Zawołani po imieniu” – upamiętnienie Apolonii i Piotra Likosów - Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu [dostęp 2021-10-22] (pol.).
  3. a b Instytut Pileckiego upamiętnił Apolonię i Piotra Likosów zamordowanych za pomoc Żydom [online], dzieje.pl [dostęp 2021-10-22] (pol.).
  4. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by 1 January 2020 [online], styczeń 2020, s. 57 [dostęp 2021-10-22].