Apolonia Likos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Apolonia Likos
Data urodzenia

1904

Data i miejsce śmierci

1 czerwca 1943
Opoka Duża

Przyczyna śmierci

zastrzelenie

Miejsce spoczynku

cmentarz w Annopolu

Narodowość

polska

Małżeństwo

Piotr Likos

Dzieci

Natalia Likos

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Tablica upamiętniająca Apolonię i Piotra Likosów

Apolonia Likos (ur. 1904[1], zm. 1 czerwca 1943 w Opoce Dużej[2]) – Polka zamordowana przez Niemców za pomoc okazaną Żydom podczas okupacji niemieckiej. Uhonorowana przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalenę Gawin w ramach projektu Instytutu Pileckiego Zawołani po imieniu. Również Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Apolonia Likos mieszkała w Opoce Dużej w okolicy Annopola wspólnie z mężem Piotrem Likosem i córką Natalią. Utrzymanie rodziny opierało się na prowadzeniu gospodarstwa rolnego i na rybołówstwie. W czasie okupacji niemieckiej Apolonia dostarczała ukrywającym się przed prześladowaniami żydowskim rodzinom Brenerów, Kestenbaumów, Chylów oraz Esterze Zakalik. Zimą 1942 r. osoby te znalazły schronienie w gospodarstwie Likosów. Do czerwca 1943 r. Likos ukrywała łącznie kilkanaście osób. W opiekę nad nimi była zaangażowana cała rodzina, łącznie z nastoletnią wówczas Natalią. 1 czerwca 1943 r. niemieccy i ukraińscy żandarmii wkroczyli na teren gospodarstwa Likosów ostrzelając je. Aresztowano Apolonię i Piotra Likosów oraz ukrywaną Izę Ler. Apolonia Likos została zastrzelona, tak samo jak pozostałe dwie wymienione osoby. Reszta ukrywanych Żydów zdołała zbiec do lasu. Córka Apolonii, Natalia zdążyła uciec z domu przez okno. Ciała trójki zostały pochowane na terenie gospodarstwa. Ciało Apolonii Likos zostało ekshumowano po zakończeniu działań wojennych. Zostało pochowane razem z Piotrem Likosem na cmentarzu w Annopolu. Miejsce spoczynku Izy Ler nie jest znane[2][3].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

27 października 1993 r. na wniosek rodziny Kestenbaumów Jad Waszem uhonorował Apolonię Likos tytułem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Razem z nią odznaczono także Piotra i Natalię Likos[2][4]. 30 września 2021 r. w Opoce Dużej miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi i Apolonii Likosom w ramach zainicjowanego przez Magdalenę Gawin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego a prowadzonego przez Instytut Pileckiego projektu Zawołani po imieniu[2][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Righteous Among the Nations Database [online], The Righteous Among the Nations Database [dostęp 2021-10-22].
  2. a b c d „Zawołani po imieniu” – upamiętnienie Apolonii i Piotra Likosów - Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu [dostęp 2021-10-22] (pol.).
  3. a b Instytut Pileckiego upamiętnił Apolonię i Piotra Likosów zamordowanych za pomoc Żydom [online], dzieje.pl [dostęp 2021-10-22] (pol.).
  4. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by 1 January 2020 [online], styczeń 2020, s. 57 [dostęp 2021-10-22].