Plešel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Plešel
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Mała Fatra

Wysokość

981 m n.p.m.

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Plešel”
Ziemia49°10′24,0″N 18°54′49,5″E/49,173333 18,913750

Plešel (też: Pleso; 981 m n.p.m.) – szczyt w tzw. Krywańskiej części gór Mała Fatra na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Szczyt leży na zachodnim skraju Krywańskiej Fatry, w grzbiecie odchodzącym w kierunku zachodnim od Javoriny w masywie Suchego (1468 m n.p.m.). Gdyby brać pod uwagę całą Małą Fatrę, sytuowałby się on w głównym grzbiecie fatrzańskim, idącym dalej za przełomem Wagu na południowy zachód przez Rakytie (741 m n.p.m.) na Minčol (1364 m n.p.m.).

W kierunku północnym stoki Plešeli opadają ku dolinie Hradskiego Potoku, zwanej tu Hradské, zaś w kierunku południowym ku dolinie Hoskora.

Kotą „981 m” oznaczany jest mało wybitny garb na zachodnim krańcu dość zrównanego odcinka grzbietu, który w tym miejscu rozdziela się na dwie odnogi: północno-zachodnią, otaczającą od północy tzw. Domašínsky meander Wagu i zakończoną skałą z ruinami zamku Starý hrad oraz południowo-zachodnią, okalającą ten meander od południa i zakończoną szczytem Krivé (654 m n.p.m.)[1].

Szczyt leży w granicach Parku Narodowego Mała Fatra. Od zachodu po szczyt sięga granica rezerwatu przyrody Starý hrad.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stoki wspomnianego rozrogu górskiego są strome, częściowo bardzo strome, lokalnie nad przełomowym odcinkiem Wagu skaliste[2]. Są całe zalesione, jedynie w rejonie samego szczytu, jak i na wspomnianym połogim odcinku grzbietu kilka niewielkich polanek.

Masy Plešeli budują głównie hercyńskie granitoidy (granity, granodioryty) krystalicznego jądra Małej Fatry, pochodzące z paleozoiku (karbonperm). Na południe i południowy zachód spod szczytu opada stare, holoceńskie osuwisko, budowane deluwialnymi sedymentami gliniasto-kamienistymi[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt Plešeli i wspomnianym połogim grzbietem biegnie czerwono szlak turystyczny czerwony znakowany szlak turystyczny ze Strečna do schroniska pod Suchým[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wg mapy [1]
  2. Jozef Gargulák, Vladimír Križo a kolektív: Malá Fatra. Turistický sprievodca ČSSR, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1984, s. 196
  3. Wg Geoportalu ŠGÚDŠ [2]
  4. Wg mapy [3]