Poerocks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poerocks
Inne nazwy

Elektra

Pochodzenie

Wrocław  Polska

Gatunek

punkrock

Aktywność

1977–1981

Skład
Waldemar Mleczko
Krzysztof Chabier
Krzysztof Medygrał
Maciej Kozieł

Poerocks (początkowo Elektra) – polski zespół punkrockowy założony we Wrocławiu przez Waldemara „Ace” Mleczkę działający w latach 1977–1981, będący pierwszym zespołem punkrockowym działającym na południu Polski[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Elektrę założyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 72 we Wrocławiu[2]. Podczas szkolnego przeglądu zespołów harcerskich, Waldemar „Ace” Mleczko zniszczył mundur harcerski, pisząc na nim długopisem „Sex Pistols[2]. Koncert muzycy zagrali na gitarach akustycznych, zaś perkusista postawił werbel na stołku, a talerze przywiesił sznurem przez żyrandol i ołówek[2]. W wyniku koncertu muzycy zostali wyrzuceni z ZHP (za „agresywną warstwę muzyczną” oraz zniszczenie mundurka) pomimo nagrody publiczności[2].

Nową nazwę zespołu stworzył perkusista Maciej Kozieł w celu pokazania siły rocka[2]. „Poerocks” to skrócona zbitka słów „powerocks”[2]. Nazwa zespołu także kojarzyła się perkusiście z Cozy Powellem z zespołu Rainbow[2]. Później Waldemar Mleczko mówił ludziom, że nazwa pochodzi od Edgara Allana Poego[2].

Pierwszy koncert jako Poerocks zespół zagrał w 1979 roku w klucie Pod Jaworami[2]. Muzycy zagrali dla 500 osobowej publiczności[2].

W 1980 roku zespół zagrał na I Ogólnopolskim Przeglądzie Nowej Fali w Kołobrzegu (obok zespołów KSU, Kryzys, Tilt, Fornit, Deadlock)[2]. W wyniku niedopatrzenia, na reklamach zespół został zareklamowany jako Powerocks[2].

Podczas jednego z koncertów, w którym Poerocks grał wraz z pewnym czechosłowackim zespołem w ośrodku Almatur w Łazach, „Ace” stworzył utwór z hymnem radzieckim jako motywem przewodnim[2]. W wyniku incydentu, zespół z Czechosłowacji został wywieziony w nieznanym kierunku, a członków Poerocks MO wywiozło do Mielna, gdzie przez dwa dni byli bici[2].

W 1981 roku rozpadł się Poerocks. Wkrótce potem powstał zespół hardrockowy Poerox[2].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

[2]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zespoły: Prawda – Lou Rocked Boys. [w:] lourockedboys.pl [on-line]. [dostęp 2015-04-04]. (pol.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p Jakub Michalak: Poerocks: Jestem dzieć śmieć. wroclaw.gazeta.pl, 2006-07-21. [dostęp 2015-04-04]. (pol.).