Pokłon pasterzy (obraz Hugona van der Goesa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pokłon pasterzy
De geboorte van Christus
Ilustracja
Autor

Hugo van der Goes

Data powstania

ok. 1475–1482

Medium

olej na desce

Wymiary

97 × 246 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Berlin

Lokalizacja

Gemäldegalerie

Pokłon pasterzy (niderl. De geboorte van Christus) – obraz olejny niderlandzkiego malarza Hugona van der Goesa.

Geneza tematu[edytuj | edytuj kod]

Motyw przedstawiony na obrazie został zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza (2: 15-21) i dotyczy wydarzeń zaraz po narodzeniu Chrystusa[1].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Kompozycja obrazu oparta jest na wcześniejszym dziele Goesa Pokłon Trzech Króli czy środkowej kwaterze z Tryptyku Portinarich. W centralnej części znajduje się kołyska z nagim Jezusem. Jak w ołtarzu z Uffizi Dzieciątko leży bezpośrednio na ziemi, tak tutaj leży on w żłobku i nie jest niczym okryty. Takie przedstawienie czerpie swoje wzorce na objawieniu z manuskryptów św. Brygidy Szwedzkiej. Po obu stronach żłobka klęczą rodzice Jezusa: Maria i Józef. Wokół Świętej Rodziny, zostali w bardzo realistyczny sposób przedstawieni pasterze składający pokłon. Na drugim planie tłoczą się aniołowie. Po prawej i po lewej stronie zostali umieszczeni prorocy, którzy przepowiedzieli nadejście Jezusa. Rozchylają oni kurtynę, nadając w ten sposób wrażenie przedstawienia teatralnego.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Na pierwszym planie u dołu, znajduje się snopek zboża symbolizujący Ostatnią Wieczerzę lub nawiązujący do Betlejem jako dom chleba. Z prawej stronie, w głębi obrazu rozgrywa się scena obwieszczenia dwóm pasterzom nadejścia Mesjasza przez świetlistego Anioła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hołd pasterzy jest również opisany w Protoewangelii Jakuba i Pseudoewangelii Mateusza.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Patrick de Rynck: Jak czytać opowieści biblijne i mitologiczne w sztuce. Wyd. Universitas, Kraków 2008, ISBN 97883-242-0903-3.