Pomoc:Przekierowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Skrót: WP:REDIR

Ta strona opisuje zasadę polskojęzycznej Wikipedii. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale najpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus. W przypadku wątpliwości przejdź na stronę dyskusji.

Jedno zagadnienie może mieć kilka równoważnych nazw (np. email i poczta elektroniczna). Tradycyjne wydawnictwa posługiwały się zazwyczaj odsyłaczami do jednej, wybranej nazwy. Wikipedia (a dokładniej jej programowy silnik – MediaWiki) oferuje podobny mechanizm, nazywany przekierowaniem.

Przekierowanie polega na:

  • umieszczeniu tekstu hasła na stronie o jednej z równoważnych nazw (najlepiej gdy jest to nazwa stosowana najczęściej)
  • utworzeniu dla każdej z pozostałych nazw strony zawierającej zamiast tekstu specjalny wpis powodujący automatyczne przekierowanie do strony z tekstem (z wyświetleniem informacji, że nastąpiło takie przejście)

Rozwiązanie to niekiedy dla osób zaczynających korzystać z Wikipedii może być dezorientujące – gdy po wpisaniu do paska adresu jednej nazwy pojawi się hasło z nazwą inną, ale ponieważ jest bardzo wygodne, stało się na Wikipedii standardem.

Poniżej znajdziesz informacje o tym, kiedy i w jaki sposób należy tworzyć takie przekierowania oraz jak je modyfikować.

Tworzenie przekierowania

Przekierowania wykonuje się umieszczając na samym początku strony przekierowującej komendę:

#PATRZ [[Hasło docelowe]]

lub

#PRZEKIERUJ [[Hasło docelowe]]

lub

#REDIRECT [[Hasło docelowe]]

gdzie Hasło docelowe to dokładna nazwa hasła, na które ma nastąpić przekierowanie.

Istotne jest, aby:

  • komenda ta była na samym początku hasła (wystarczy jeden znak przed komendą, a nie zadziała – np.: #PATRZ [[Hasło docelowe]] nie spowoduje przekierowania);
  • za komendą również nie było już żadnego znaku.

Podczas tworzenia przekierowań nie jest zalecane wypełnianie opisu zmian, jeśli ma on informować tylko o utworzeniu przekierowania – oprogramowanie MediaWiki zrobi to automatycznie. Dla powyższego przykładu będzie to Przekierowanie do Hasło docelowe.

Przekierowania do stron w innych projektach

Czasami zachodzi potrzeba utworzenia przekierowania do strony, która znajduje się w innym projekcie. Najczęściej takie przekierowania wykorzystywane są na stronach wikipedystów oraz ich dyskusjach, aby kierować wszystkich zainteresowanych w jedno miejsce (łatwiej jest aktualizować i śledzić jedną stronę niż kilka). Takie przekierowania nie są jednak traktowane przez oprogramowanie jako poprawne i są raportowane na stronie Specjalna:Zerwane przekierowania. Aby tego uniknąć stosuje się szablon miękkiego przekierowania {{softredirect}} (taka nazwa jest używana także na innych projektach). Przykład użycia:

{{softredirect|en:Main page}}

Efekt:

#REDIRECTen:Main page
Właściwa strona znajduje się w innym projekcie. Kliknij na powyższy link, jeśli chcesz ją obejrzeć.

Stosowanie przekierowań

Tak jak wspomniano wyżej, jeśli dane hasło ma równoważniki, to artykuł piszemy pod najczęściej używanym, a w pozostałych dajemy przekierowania. W przypadku nazw równoważnych warto zawsze zastosować przekierowanie, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo, że osoba szukająca danego zagadnienia na nie natrafi. Odpowiedź na to, która z potencjalnych nazw równoważnych jest lepsza i powinna stanowić nazwę docelowego hasła można znaleźć w naszych poradnikach Nazewnictwo i Zasady. W przypadku, gdy istnieje kilka nazw równoważnych równie dobrych w świetle zasad przyjętych w Wikipedii, można hasło docelowe nazwać według własnego uznania. Posiłkowo można zweryfikować częstość występowania danych terminów w korpusach języka polskiego (niestety zazwyczaj są płatne) lub za pomocą przeszukiwania zasobów polskiego Internetu wyszukiwarką.

W przypadku zmiany nazwy strony czasami warto zachować przekierowanie na starej, nie do końca właściwej nazwie, ze względu na to, że mogą do niej istnieć już wcześniej zrobione linki na innych stronach.

Oczywiście nie tworzymy haseł sztucznych, pod którymi i tak nikt nie będzie niczego szukał. Absolutnie nie należy stosować przekierowania ze stron z ewidentnie błędnymi nazwami – te będą bezwzględnie kasowane.

Kategoryzacja przekierowań

Poza wyjątkowymi wypadkami nie zaleca się kategoryzowania przekierowań. W szczególności nie należy umieszczać w tej samej kategorii nazwy hasła i przekierowań o podobnym brzmieniu. Wyjątki dopuszczające kategoryzację przekierowań:

  • temat hasła w różnych kategoriach znany jest pod różnymi określeniami (np. gatunek undaria pierzastodzielna znajdzie się w kategoriach systematycznych glonów, ale już w kategoriach kulinarnych lepiej umieścić przekierowanie wakame będącą utrwaloną nazwą handlową tego gatunku);
  • w obrębie jednej kategorii hasło znane pod zupełnie różnymi nazwami (np. różne przekłady tego samego utworu – użytkownik poszukujący w kategorii określonego tematu może znać tylko nazwę zastosowaną dla przekierowania);
  • jeżeli przekierowanie dotyczy fragmentu hasła (np. sekcji lub ważnego utworu autora), to przekierowaniu można nadać kategorię właściwą temu fragmentowi.

Na stronach kategorii linki do przekierowań wyróżnione są kursywą.

Edytowanie strony przekierowującej

Czasami występuje konieczność edycji strony, na której jest założone przekierowanie (np. w celu zamienienia jej w stronę ujednoznaczniającą). Dostęp do edycji strony przekierowującej jest niestandardowy, gdyż jeśli chcemy normalnie wyświetlić taką stronę, aby mieć dostęp do jej zakładki edytuj, to automatycznie zostaniemy przekierowani do strony docelowej. Ale właśnie z tej strony mamy wspomniany niestandardowy dostęp. Bezpośrednio poniżej jej tytułu jest link (odsyłacz) poprzedzony opisem Przekierowano z. Kliknięcie w ten link powoduje przejście do strony przekierowującej widocznej standardowo, czyli z dostępną zakładką edytuj.

Zobacz też