Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa – rodzaj powództwa w prawie rodzinnym, które ma na celu wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka.

Uprawnionymi do wniesienia powództwa są: matka dziecka („w ciągu roku od dnia, w którym dowiedziała się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności”[1]), mąż matki („w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności”[2]), dziecko (po osiągnięciu pełnoletności, w ciągu roku od dnia, w którym dowiedziało się, że nie pochodzi od męża swojej matki; termin do wytoczenia powództwa biegnie od dnia osiągnięcia pełnoletności[3]) i prokurator („jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego”[4]).

Zgodnie z art. 68. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, „zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne, jeżeli dziecko urodziło się w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą mąż matki wyraził zgodę”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art. 69. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
  2. Art. 63. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
  3. Art. 70. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
  4. Art. 86. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego