Presto (silnik przeglądarki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Prestosilnik do wyświetlania stron WWW stworzony przez firmę Opera Software. Jest wykorzystywany w przeglądarce Opera począwszy od wersji 7.0, aż do wersji 12, niezależnie od platformy i systemu operacyjnego.

Silnik zapewnia wysoką zgodność ze standardami (CSS, JavaScript, XHTML). Jest szybki i zajmuje niewiele zasobów systemowych.[potrzebne źródło] Potrafi też dobrze symulować niedostatki silnika Trident stosowanego w przeglądarkach Internet Explorer dla Windows. W przeciwieństwie do Gecko, KHTML i WebKit, ale podobnie do Trident, ma zamknięty kod źródłowy.

Presto zastąpił silnik Elektra używany w wersjach 4-6 Opery. Od poprzednika różni się przebudowaną obsługą DOM, dzięki której w Operze zaczęły działać rozbudowane skrypty DHTML.

Od finalnej 10 wersji Opery, silnik Presto zdobywa 100 punktów w teście przeglądarek Acid3. Dwa testy (26 i 69) wciąż są wykonywane zbyt wolno, lecz z zachowaniem zgodności ze standardami W3C.

JavaScript[edytuj | edytuj kod]

Część silnika Presto, odpowiedzialna za wykonywanie kodu JavaScript, nosi dodatkową nazwę kodową. Do wersji 6.12 używano "linear_a" Od wersji 7.0 do 9.27 stosowano "linear_b". Od wersji 9.50 do wersji 10.20 Alpha, po gruntownej modernizacji, stosuje się "futhark". W wersji 10.50 został użyty od początku pisany silnik o nazwie "Carakan".

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]