Rosocha Jałowiecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rosocha
Rázsocha
Ilustracja
Rosocha w zakończeniu grani. Widok ze Smreka.
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Wysokość

1951 m n.p.m.

Wybitność

93 m

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, na dole po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Rosocha”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Rosocha”
Ziemia49°10′48,0″N 19°41′38,9″E/49,180000 19,694139

Rosocha (słow. Rázsocha, Ráztoka) – rosochaty szczyt o wysokości 1951[1] m w słowackich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w południowej części bocznej grani Rosochy, która od Banówki w grani głównej odbiega w południowym kierunku. Z granią tą Rosocha łączy się poprzez płytką Pasterską Przełęcz (ok. 1885 m). Grań Rosochy rozczłonkowana jest na kilka grzbietów i od tego rozczłonkowania pochodzi prawdopodobnie słowacka nazwa góry. Druga słowacka nazwa (Ráztoka) to prawdopodobnie pomyłka kartografów.

Rosocha wznosi się ponad Doliną Żarską, Kotliną Liptowską oraz Doliną Jałowiecką i jej odnogą – doliną Parzychwost. Jest zwornikiem dla 2 bocznych grzbietów:

Grzbiety te znów rozdzielają się na dalsze, podrzędne grzbiety. Pomiędzy tymi grzbietami w masywie Rosochy od południowo-zachodniej i południowej strony znajduje się kilka wąskich i głębokich żlebów i dolin. Są to: Skalisty Żleb, Krzywy Żleb, Dolina Wierzbicka i dolina Łuczywnik.

Partie szczytowe są skalisto-trawiaste. W lasach na jej zboczach rosną modrzewie. Dawniej wskutek intensywnego i wielowiekowego wypasu jej stoki były znacznie ogołocone z lasów. Po zniesieniu wypasu ponownie porastają lasem i kosodrzewiną, nadal jednak schodzą z nich lawiny. Nie prowadzi tędy żaden szlak turystyczny, szczyt jest też bardzo rzadko odwiedzany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, Produkty leteckého laserového skenovania [online].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Widok z Żaru na masyw Rosochy
Widok z Żaru na masyw Rosochy