Russo-Balt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Russo-Balt
Data założenia 1874
Lokalizacja Moskwa,  Rosja
Branża Motoryzacja
Produkty samochody
Strona internetowa

Russo-Balt lub Russo-Baltique (ros. Руссо-Балт) – firma założona w 1874 r. w Rydze na terenie Imperium Rosyjskiego (obecnie Łotwa), produkująca samochody między 1908 a 1923 rokiem. Od 2003 r. marka Russo-Balt kontynuowana jest przez "Russo Balt Company" w Moskwie. Russo-Balt to także łotewska marka przyczep mająca swoją siedzibę w Rydze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona w 1874 roku w Rydze na terenie ówczesnego Imperium Rosyjskiego. Pierwotnie przedsiębiorstwo produkowało wagony kolejowe i było spółką zależną od firmy Van der Zypen & Charlier z Kolonii, (Niemcy). W 1894 roku większość jej akcji została sprzedana inwestorom z Rygi i Sankt Petersburga. W 1908 oku rozpoczęto produkować samochody, których rocznie powstawało od 100 do 140. Firma budowała również specjalne wersje aut osobowych, które trafiły m.in. na dwór carski. W 1912 model Russo-Balt C24-50 startował w rajdzie Monte Carlo.[1] Po rewolucji w 1917 roku została otwarta druga fabryka w Sankt Petersburgu, gdzie budowano na podwoziach samochodów produkowanych w Rydze samochody opancerzone. W 1918 roku gdy Łotwa odzyskała niepodległość, fabrykę całkowicie przeniesiono do Sankt Petersburga żeby w 1922 roku przenieść ją do BTAZ w Moskwie, gdzie została zlikwidowana w 1923 roku. Tylko dwa oryginalne samochody przetrwały do dzisiaj. Jeden z nich można oglądać w muzeum w Rydze zaś drugi w muzeum w Moskwie. Firma kontynuuje swoją działalność od 2003 roku w Moskwie przez Russo-Balt Company oraz Gerg GmbH , gdzie stworzono model Impression. Russo-Balt to także przedsiębiorstwo, które produkuje przyczepy różnego rodzaju na Łotwie w Rydze, jednak nie mające poza nazwą nic wspólnego z przedwojenną i obecnie kontynuowaną marką Russo-Balt.

Russo-Balt Impression[edytuj | edytuj kod]

Prace nad samochodem trwały od roku 2003[1]. Pojazd został stworzony przez rosyjską firmę Russo-Balt Company oraz przez niemiecką spółkę Gerg GmbH. Karoseria samochodu wykonana została z włókna szklanego, pojazd otrzymał podwójnie doładowany silnik V12 o mocy 555 KM[1]. Auto ma wiele podzespołów z Mercedesa CL63 AMG. Przypuszcza się że samochód będzie produkowany w ilości od 2 do 3 egzemplarzy rocznie[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy