Schody kuchenne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schody kuchenne
Hintertreppe
Gatunek

dramat

Data premiery

11 grudnia 1921

Kraj produkcji

Niemcy

Język

niemiecki

Czas trwania

50 min

Reżyseria

Leopold Jessner
Paul Leni

Scenariusz

Carl Mayer

Główne role

Fritz Kortner
Wilhelm Dieterle
Henny Porten

Wytwórnia

Gloria-Film GmbH / Henny Porten Filmproduktion

Schody kuchenne (niem. Hintertreppe[1]) – niemiecki dramat filmowy z 1921 roku w reżyserii Leopolda Jessnera i Paula Leniego. Premiera filmu miała miejsce 11 grudnia 1921[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Reżyser filmu był uprzednio związany z teatrem, w związku z czym powstały obraz ma charakter tzw. Kammerspielfilmu, czyli dzieła kameralnego i mocno teatralnego[2].

Fabuła i krytyka[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

Według historyka kina, Lotte Eisner, talent reżysera (mimo pewnych mankamentów) ujawnił się w tym filmie w pełni. Pokazuje on żałosny dramat służącej, przekonanej, że została porzucona przez ukochanego, gdy tymczasem to zakochany w niej listonosz niszczył jego listy[2]. Kiedy nieoczekiwanie powraca ukochany, zdesperowany listonosz zabija go, co wywołuje skandal, w wyniku którego służąca traci pracę i w końcu popełnia samobójstwo[1].

Dramat według Eisner toczy się wolno i ciężko, w sposób nazbyt dosłowny i w typowo niemieckim duchu. W filmie uderzają duże kontrasty, które osiągają szczyt w przedstawieniu tytułowych schodów: główne są pełne przepychu, drobnomieszczańskie, a kuchenne zniszczone, ukazane na sposób ekspresjonistyczny. Również ubogie mieszkanie listonosza kontrastuje z pełnymi przepychu, wypełnionymi pluszowymi fotelami, salonami państwa[2].

Gra aktorska[edytuj | edytuj kod]

Henny Porten gra w sposób sentymentalny, ale jednocześnie naturalistycznie, natomiast Wilhelm Dieterle jest tajemniczy i oszczędny w środkach wyrazu, co kontrastuje z jego późniejszą rolą w Gabinecie figur woskowych. Najlepszym aktorem zespołu był Fritz Kortner, całkowicie podporządkowany stylistyce ekspresjonizmu filmowego. Jego reakcje są ściśle umotywowane, powolne, pełne niezdecydowania i lęków. Na drugim planie przewijają się postacie wulgarnie uszminkowanych przedstawicieli burżuazji, przywodzące na myśl drewniane figurki z jarmarków, wykonujące mechaniczne, robotyczne gesty[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Schody kuchenne / Hintertreppe. [dostęp 2022-02-16].
  2. a b c d Lotte H. Eisner, ''Ekran demoniczny'', WAiF, Warszawa, 1974, s. 124-125