Sex suffragia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sex suffragia (łac. sześć głosów) – łacińskie określenie odnoszące się do sześciu centuriów kawalerii w systemie centurialnym którzy, w zależności od plemienia, z którego się wywodzili, byli zwani RamnesTities lub Luceres (kolejno LatynowieSabinowie i Etruskowie) primi lub secundi (kolejno pierwszy i drugi). Sugeruje się, że obecność tych liczebników może oznaczać, że w pewnym momencie doszło do podwojenia się liczby jednostek kawalerii[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uważa się, że w wyniku zajęcia Rzymu przez Etrusków Tarkwiniusz Stary, piąty król Rzymu, zreformował klasę ekwitów. Jego decyzja polegała na podwojeniu, a następnie potrojeniu istniejących już tribus, oraz nadaniu im osobnych nazw[2]. Ostatnio powstałym jednostkom nadano nazwę posteriores (łac. następne)[3] lub sex suffragia[4] i liczyły 600 jednostek (6 centuriów). W wyniku reformy rzymska kawaleria liczyła w sumie 1800 ludzi[3].

Reforma serwiańskia, przeprowadzona przez Serwiusza Tuliusza, miała wpływ zarówno na piechotę, jak i na kawalerię. Nakazywała ona wystawienie 18 centuriów ekwitów, z których sześć było wystawianych z arystokracji miejskiej (co może mieć związek z formacją sex sugraffia stworzoną przez Tarkwiniusza Starego[4][5]). Stworzony został również organ skarbu państwa, przeznaczający najlepszym obywatelom 10 tysięcy asów rocznie na zakup koni oraz przydzielanie niezamężnych kobiet, których obowiązkiem było uiszczanie corocznej opłaty w wysokości 2 tysięcy asów na utrzymanie koni. Wymóg uiszczania tej opłaty został później przydzielony bogatszym klasom społecznym[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]