Shōgun (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Shōgun
Shōgun
Autor James Clavell
Miejsce wydania USA, Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 1975
Wydawca Delacorte Press
Typ utworu beletrystyka
powieść historyczna
powieść przygodowa
Data I wyd. polskiego 1992
Pierwszy wydawca polski Iskry
Przekład Andrzej Grabowski, Małgorzata Grabowska
poprzednia
brak
następna
Tai-Pan
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Shōgun – powieść Jamesa Clavella wydana w 1975 roku, pod względem chronologii wydarzeń stanowiącą pierwszą część Clavellowskiej Azjatyckiej sagi. Akcja Shōguna rozgrywa się w feudalnej Japonii, na kilka miesięcy przed bitwą pod Sekigaharą, zaś głównymi bohaterami są: angielski marynarz – doświadczony nawigator, rozbitek z anglielsko-holenderskiego żaglowca John Blackthorne (wzorowany na Williamie Adamsie) i siogun Toranaga (wzorowany na Ieyasu Tokugawie).

W 1980 roku powstał dziewięciogodzinny serial na podstawie powieści, który w późniejszym czasie przerobiono na dwugodzinny film kinowy. W rolach głównych wystąpili Richard Chamberlain, Toshirō Mifune, Yōko Shimada i John Rhys-Davies.

W Polsce powieść po raz pierwszy pojawiła się w 1992 roku nakładem Iskier. Wydano ją w trzech tomach pod zbiorczą nazwą Shōgun: Powieść o Japonii. W 2006 roku wydawnictwo Vis-à-Vis Etiuda wydało Shōguna jako jeden wolumin, liczący ponad tysiąc stron. Tłumaczami obydwu wydań byli Andrzej i Małgorzata Grabowscy.