Skrzyżowanie równorzędne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Znak A-5

Skrzyżowanie równorzędneskrzyżowanie, na którym nie wyróżniono kierunku z pierwszeństwem przejazdu, zatem wszystkie drogi traktowane są równorzędnie.

W Polsce, zgodnie z art. 25 Kodeksu Drogowego wszystkie skrzyżowania są równorzędne o ile odpowiednie znaki lub sygnały drogowe nie ustalają pierwszeństwa dla któregoś z kierunków. Pierwszeństwo przejazdu na takim skrzyżowaniu ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony, a jeżeli wykonuje się skręt w lewo należy także ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Zasada ta nie dotyczy pojazdów szynowych i uprzywilejowanych, które mają pierwszeństwo niezależnie od kierunku, z którego nadjeżdżają[1].

Zgodnie z definicją skrzyżowania zawartym w art. 2 polskiego Kodeksu Drogowego przecięcia publicznej drogi utwardzonej z drogami ziemnymi, dojazdowymi i wewnętrznymi nie są uważane za skrzyżowania, w związku z tym wjazd na publiczną drogę utwardzoną z takiego przecięcia się dróg jest traktowany jako włączenie się do ruchu i zgodnie z art. 17 Kodeksu Drogowego należy w takiej sytuacji ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym utwardzoną drogą publiczną niezależnie od kierunku, z którego nadjeżdżają[1]. Natomiast przecięcia się dróg ziemnych i dróg wewnętrznych są traktowane jako skrzyżowania i o ile znaki i sygnały drogowe nie określają innych zasad pierwszeństwa stosuje się do nich ogólne przepisy Kodeksu Drogowego (art. 1).

Czasami, dla zapewnienia zwiększenia bezpieczeństwa ruchu przed skrzyżowaniami równorzędnymi stawia się znak ostrzegawczy A-5.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym z pózniejszymi zmianami, tekst jednolity z 2012 r. (pol.). W: Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1137 [on-line]. ISAP. [dostęp 2014-01-26].