Szczyty-Dzięciołowo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 36: Linia 36:
[[podział administracyjny Polski 1975-1998|W latach 1975-1998]] miejscowość administracyjnie należała do [[województwo białostockie|województwa białostockiego]].
[[podział administracyjny Polski 1975-1998|W latach 1975-1998]] miejscowość administracyjnie należała do [[województwo białostockie|województwa białostockiego]].


Nazwa wsi pochodzi od wytwórców tarcz określanych jako "Szczyty" dla grodu w Bielsku. We wsi znajduje się ufundowana w 1785 roku przez [[Walenty Węgierski|Walentego Węgierskiego]] herbu [[Wieniawa]] w obrządku unickim cerkiew parafialna Ścięcia Głowy Św. Jana Chrzciciela z dzwonnicą, otoczona murem kamiennym w [[1850]] (od 1839 roku cerkiew jest prawosławna). Jej wnętrze ozdabiały m.in. obrazy [[Jakuba Mirysa]] oraz bardzo cenna figura świętego [[Jan Nepomucen|Jana Nepomucena]] dłuta [[Jan Chryzostom Redler|Jana Chryzostoma Redlera]]. Po Walentym Węgierskim, wieś odziedziczył w 1796 roku usynowiony przez niego [[Antoni Wiewiórowski]]. On to właśnie wzniósł nowy dwór w [[Szczyty-Nowodwory|Szczytach Nowodworach]], a następnie za zasługi dla wojska polskiego przed wyprawą Napoleona na Moskwę został mianowany przez [[Henryk Dąbrowski|Henryka Dąbrowskiego]] na pułkownika narodowych wojsk polskich. Po śmierci Antoniego, dobra zostały podzielone pomiędzy jego synów starszego Karola, który objął Szczyty-Nowodwory i młodszego Adolfa, który objął Szczyty-Dzięciołowo. Granicą rozdzielającą dobra była istniejącą do dzisiaj murowana kapliczka. Następca Adolfa był Józef-Antoni Wiewiórowski, który połączył dobra, poprzez odkupienie w 1879 roku Nowodworów od Stefana, syna Karola Wiewiórowskiego. W czasie II Wojny Światowej potomkowie Wiewiórskich, noszący nazwisko Ostasiewicz i Tymoszyccy zostali wywiezieni przez Rosjan do Kazachstanu i na Syberię.
Nazwa wsi pochodzi od wytwórców tarcz określanych jako "Szczyty" dla grodu w Bielsku. We wsi znajduje się ufundowana w 1785 roku przez [[Walenty Węgierski|Walentego Węgierskiego]] herbu [[Wieniawa]] w obrządku unickim cerkiew parafialna Ścięcia Głowy Św. Jana Chrzciciela z dzwonnicą, otoczona murem kamiennym w [[1850]] (od 1839 roku cerkiew jest prawosławna). Jej wnętrze ozdabiały m.in. obrazy [[Jakuba Mirysa]] oraz bardzo cenna figura świętego [[Jan Nepomucen|Jana Nepomucena]] dłuta [[Jan Chryzostom Redler|Jana Chryzostoma Redlera]]. Po Walentym Węgierskim, wieś odziedziczył w 1796 roku usynowiony przez niego [[Antoni Wiewiórowski]]. On to właśnie wzniósł nowy dwór w [[Szczyty-Nowodwory|Szczytach Nowodworach]], a następnie za zasługi dla wojska polskiego przed wyprawą Napoleona na Moskwę został mianowany przez [[Henryk Dąbrowski|Henryka Dąbrowskiego]] na pułkownika narodowych wojsk polskich. Po śmierci Antoniego, dobra zostały podzielone pomiędzy jego synów starszego Karola, który objął Szczyty-Nowodwory i młodszego Adolfa, który objął Szczyty-Dzięciołowo. Dwór w Dzięciołowie został zbudowany w 1819 roku i istniał do I Wojny Światowej. Granicą rozdzielającą dobra była, istniejącą do dzisiaj, murowana kapliczka. Następca Adolfa był Józef-Antoni Wiewiórowski, który połączył dobra poprzez odkupienie w 1879 roku Nowodworów od Stefana, syna Karola Wiewiórowskiego. W czasie II Wojny Światowej potomkowie Wiewiórskich, noszący nazwisko Ostasiewicz i Tymoszyccy zostali wywiezieni przez Rosjan do Kazachstanu i na Syberię.


==Zobacz też==
==Zobacz też==

Wersja z 15:49, 15 lis 2007

{{{nazwa}}}
{{{rodzaj miejscowości}}}
ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Powiat

bielski (podlaski)

Gmina

Orla

Sołectwo

{{{sołectwo}}}

Liczba ludności (2006)

{{{liczba ludności}}}

Strefa numeracyjna

{{{strefa numeracyjna}}}

Kod pocztowy

{{{kod pocztowy}}}

Tablice rejestracyjne

{{{tablice rejestracyjne}}}

SIMC
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Szczyty-Dzięciołowowieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Orla.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.

Nazwa wsi pochodzi od wytwórców tarcz określanych jako "Szczyty" dla grodu w Bielsku. We wsi znajduje się ufundowana w 1785 roku przez Walentego Węgierskiego herbu Wieniawa w obrządku unickim cerkiew parafialna Ścięcia Głowy Św. Jana Chrzciciela z dzwonnicą, otoczona murem kamiennym w 1850 (od 1839 roku cerkiew jest prawosławna). Jej wnętrze ozdabiały m.in. obrazy Jakuba Mirysa oraz bardzo cenna figura świętego Jana Nepomucena dłuta Jana Chryzostoma Redlera. Po Walentym Węgierskim, wieś odziedziczył w 1796 roku usynowiony przez niego Antoni Wiewiórowski. On to właśnie wzniósł nowy dwór w Szczytach Nowodworach, a następnie za zasługi dla wojska polskiego przed wyprawą Napoleona na Moskwę został mianowany przez Henryka Dąbrowskiego na pułkownika narodowych wojsk polskich. Po śmierci Antoniego, dobra zostały podzielone pomiędzy jego synów starszego Karola, który objął Szczyty-Nowodwory i młodszego Adolfa, który objął Szczyty-Dzięciołowo. Dwór w Dzięciołowie został zbudowany w 1819 roku i istniał do I Wojny Światowej. Granicą rozdzielającą dobra była, istniejącą do dzisiaj, murowana kapliczka. Następca Adolfa był Józef-Antoni Wiewiórowski, który połączył dobra poprzez odkupienie w 1879 roku Nowodworów od Stefana, syna Karola Wiewiórowskiego. W czasie II Wojny Światowej potomkowie Wiewiórskich, noszący nazwisko Ostasiewicz i Tymoszyccy zostali wywiezieni przez Rosjan do Kazachstanu i na Syberię.

Zobacz też


Szablon:Podlaskie stubSzablon:Polska wieś kategoria stub